Paranoya bazen iyidir

ANALİZ Önce “Paranoya nedir?” ona bakalım isterseniz...

Ansiklopedilerde ve psikiyatri ile ilgili sitelerde paranoya şöyle anlatılıyor;
“Paranoya, aşırı endişe veya korkuyla karakterize edilen, sıkça mantıksız kuruntularla bilinen bir rahatsızlıktır. Kelime Yunancada paranous  “düpedüz delilik” anlamına gelir ve bu terim geçmişte kuruntu, delirme durumlarını ifade etmek için kullanılmıştır.”
Ansiklopediler konuyu açmak için de şu tanımı kullanmış;
“Paranoya, abartılı gurur, kuşku, güvensizlik, bencillikle belli olan bir ruh hastalığıdır. Hezeyanlarla özelleşen bir hastalıktır. Paranoyaya sahip kişiler sürekli şüphe içinde olan, tüm insanlara güvensizlik duyan özelliktedir. Çevresine düşmanca tavırlar sergiler, sürekli huzursuz ve kızgın yapılarıyla bilinmektedir.”
Doğal olarak zaten bir hastalık adı olan “paranoya” olumsuz bir tanımlama.
Tanımın kişiye uygulanmış hali ise “paranoyak”tır ve o da olumsuzluk ifade eder.
Nereden aklıma geldi bu?
Erdoğan’ın İstanbul’da seçimi iptal etmesiyle birlikte muhalif kesimlerde öfke ile karışık bir endişe/korku baş gösterdi biliyorsunuz.
AKP’nin asla seçimle gitmeyeceği, yenilenecek seçimde mutlaka bir hinlik yapılacağı, asıl oy çalmasının bu seçimde gerçekleşeceği gibi endişelerin yanı sıra olabilecekleri sıralayanlar da var.
Örneğin “dışarıdan seçmen getirecekler” diyenler oldu.
Bazıları, “Polisleri getirecekler güvenlik için ve hepsi AKP’ye oy verecek” iddiasında bulundu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erken seçim en son düşünülmeli 25 Haziran 2019 | 1.088 Okunma Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak 24 Haziran 2019 | 3.838 Okunma Sanki cemaat hortladı 20 Haziran 2019 | 2.306 Okunma “Biz yaptık yine biz yaparız” öyle mi? 19 Haziran 2019 | 1.252 Okunma Yıldırım seçim itirazlarını işlerine geldiği gibi yaptıklarını itiraf etti 18 Haziran 2019 | 1.751 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar