Korkuyu ağır saldırılar ile örtbas etmeye çalışıyorlar

ANALİZİktidar artık çok korkuyor. Gitme endişesi bu iktidarın bütün birimlerini sardı. Tabii gitmeden gitmeye fark var. AKP’liler “hesap verme” paniği de yaşıyorlar. Seçimi kaybedip yerlerini terk etseler bile...

ANALİZ

İktidar artık çok korkuyor.
Gitme endişesi bu iktidarın bütün birimlerini sardı.
Tabii gitmeden gitmeye fark var.
AKP’liler “hesap verme” paniği de yaşıyorlar.
Seçimi kaybedip yerlerini terk etseler bile işlenilen suçların hesabının sorulacağından endişeliler.
Saldırganlık buradan kaynaklanıyor.
İktidarı eleştiren herkes terörist.
Herkes kumpasçı.
Herkes hain.
Herkes darbeci.
Herkes dış güçlerin kuklası.
Böyle nereye kadar gidebilir ki?
Şurası açık bir gerçek ki Türkiye her taraftan kuşatıldı.
Ama bu kuşatma Türkiye’nin gelişmesinden, bölgede etkin hale gelmesinden ve diğer ülkelerin bunu kıskanmasından kaynaklanmıyor.
Eğer bugün gerçekten bir kuşatma varsa bunun tek sorumlusu AKP iktidarı.
İçteki ve dıştaki bütün sorunları bizzat iktidar çıkardı.
İşin kötüsü çıkarılan sorunlar günler geçtikçe o kadar ağırlaşıyor ve Türkiye’yi daha fazla tehdit etmeye başlıyor ki, işin başına dönüp de sorumluyu aramanın bile faydası olmuyor çoğu zaman.
Çünkü zaten unutkan olan kamuoyu, son gelinen durumdan yola çıkarak farkında olmadan iktidarın ateşli bir desteleyicisi haline bile gelebiliyor.
Yarın 1 Eylül.
Dünya Barış Günü aynı zamanda.
Eylül aynı zamanda psikolojik olarak “sorunların tekrar baş göstermeye başlayacağı” dönem olarak zihinlere kazınmıştır.
Yaz tatilinin rehaveti bitmektedir, herkes artık eksiksiz işinin başında olacaktır, okullar açılacaktır, havalar soğumaya başlayacak ve temel ihtiyaçlar artacaktır.
Şu anda 3 belediye ile başlayan HDP’ye ve daha sonra değer muhalefete yönelik baskı ve tehditlerin iylül ayı ile birlikte artması olasılığı aslında hepimizi düşündürmelidir.
HDP 1 Eylül nedeniyle başta kayyum atanan yerler olmak üzere pek çok merkezde gösteriler düzenleyeceğini açıkladı.
Bunun da ötesinde parti yöneticileri ve görevden alınan belediye başkanları Ankara’da Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin büyükelçileri ile bir araya geldiler.
İktidar medyası bunu CHP’nin bir yol göstermesi ve HDP’nin Türkiye’yi dışarıya “jurnallemesi” olarak sunmaya çalışıyor.
Oysa bence asıl korku buradan kaynaklanıyor. Önemli asıl korkutucu olan HDP’nin iktidarı yabancı ülke elçilerine şikayet etmesi değil, bu ülkelerin elçilerinin böyle bir toplantıda HDP’lileri dinlemesidir.
HDP’nin elçilerle toplantısı yandaş-tetikçiler tarafından istendiği kadar karalansın, sarayın da aklı başında bazı isimleri bunun ne denli büyük tehlike olduğunu herhalde AKP Genel Başkanı’na da iletiyorlardır.
Eğer iktidar tehlikeyi görüp önlem almak yerine baskı ve şiddeti artırmayı tercih ederse, bilmelidir ki ömrünü kendi kendine kısaltacaktır.

CANIMI SIKAN ŞEYLER

Geçen hafta sonu Hatay Arsuz’daydık.
Bu fotoğrafı da orada çektim.
Diyeceksiniz ki “ne bu?”
Fotoğrafın çekildiği yer Arsuz’un denize girmek için en güzel yerlerinden biri. Tam karşıda görünen deniz oyuncakları buradaki askeri tatil sitesinin içinde yer alıyor.
Yine belki “Ne var bunda?” diye sorabilirsiniz.
Şu var;
Askeri tatil sitesinin hemen yanı Arsuz halkının ve diğer gelenlerin kullandığı halk plajı.
Burada binlerce kişi yüzüyor, güneşleniyor. O denize girenler içinde yüzlerce de çocuk var.
Çocukların en sevdiği deniz oyuncakları askeri sahada kalıyor ve askeri güvenlik denizden de olsa buraya girmeyi yasaklamış.
Bu durumda çocukların en büyük eğlencesinden sadece askeri tatil sitesine girebilenlerin çocukları yaralanabiliyor. Diğer çocuklar ise “oraya neden gidemediklerini” asla anlamayarak uzaktan bakıyorlar sadece. Oysa basit bir halkla ilişkiler operasyonu ile o oyuncaklar herkese açılabilir.
Platformu askeri bölgenin ucuna kuracaklarına halk plajı ile olan sınıra koysalar ve diğer çocukların da yararlanmasına sunsalar ne kadar güzel olur. Askeri güvenlik yine geçişlere karşı dikkatli olur elbette. Ayrıca zaten bir tatil yerindeki plaj olmak dışında hiçbir özelliği olmayan askeri alana girip de kim ne yapacak ki, orası da ayrı zaten.

FIKRA GİBİ

Adana’daki 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerinde fıkra gibi bir olay yaşandı dün.
Saat 08.30’daki ilk tören Atatürk Anıtı’na çelenk koyma ve saygı duruşu töreniydi. Protokol gereği en önde il valisi, büyükşehir belediye başkanı ve garnizon komutanı yan yana durmak ve sırayla çelenklerini anıta koymak zorunda. Ancak nedense Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar törene yetişememiş.
Bahanesi nedir bilemem tabii ama hoş olmamış bu tabii. Tören başlayacağı sırada belediye genel sekreter yardımcısı Birgül Ağdemir başkanı temsilen yerine geçmek istemiş.
Ama “Yeni türkiye’nin valilerinden biri olan” Mahmut Demirtaş “olmaz” demiş, “Başkanın burada durması gerek, vekalet olmaz.” Tabii böylelikle belediye başkanının yeri boş kalmış CHP çelengi de anıta konamamış.
Sanıyorum Adana Valisi de başka yerlerde sarayın gözüne girebilmek için olmadık işler yapan valilere bakıp “benim neyim eksik” demek ve saraya “Efendim gördüğünüz gibi muhalefete hiç göz açtırmıyorum” mesajı vermek istemiş. Bu tipler sayesinde Türkiye gerçekten çok komik hale geliyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bağdadi Ailesi’ne ne oldu? 19 Kasım 2019 | 3.426 Okunma Beyaz Saray, mektubu ne yaptı? 18 Kasım 2019 | 1.407 Okunma Savulun devlet gazetecileri Kemal Kılıçdaroğlu geliyor! 17 Kasım 2019 | 10.638 Okunma Bir zafer var ortada galiba da ne olduğunu pek anlayamadık 15 Kasım 2019 | 4.733 Okunma Kararları damatlar aldı 14 Kasım 2019 | 1.641 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar