Ben de “yetmez ama evetçi” oldum ya

BUNU YAZMAK GEREKSiyasi anlamda sinirime en çok dokunan sözlerden biri “Yetmez ama evet” sloganıydı. Cemaatçilerin peşine takılarak AKP iktidarından nemalanan eski solcu komünist yeni liberal maskeli faşistlerin, 2012 anayasa...

BUNU YAZMAK GEREK

Siyasi anlamda sinirime en çok dokunan sözlerden biri “Yetmez ama evet” sloganıydı.
Cemaatçilerin peşine takılarak AKP iktidarından nemalanan eski solcu komünist yeni liberal maskeli faşistlerin, 2012 anayasa referandumunda kullandığı slogandı bu.
Türkiye’yi Arap tipi bir din devletine götüren tek adam rejiminin temelleri bu anayasa ile atılmıştı.
Şimdi çoğu bizzat bu iktidar tarafından tasfiye edilen, kimi yurtdışına kaçan, kimi hapse düşen, kimi de çöp gibi buruşturulup atılan o güruh anayasa referandum kampanyası boyunca “yetmez ama evet” çığlıkları atarak meydanları gezmişlerdi.
Bu rezil sloganı bir gün “kendim için” kullanacağımı hiç düşünmezdim.
Ama “kerhen de olsa” bir kereleğine bunu kullanmak istiyorum.
İstanbul’un en güzel köşelerinden Ataköy sahilleri bu iktidarın bitmek tükenmek bilmeyen “rant hırsına” kurban edilmişti.
Sahil bandı “Kıyı Kanunu’na” rağmen iktidarın zengin ettiği müteahhitlere peşkeş çekilmişti.
Para kazanma uğuruna hiçbir kural tanımayan bu müteahhitler ve işbirlikçileri denize sıfır devasa “rezidans blokları” inşa ettiler.
Kıyı Kanunu’na göre, önünden yol geçmeyen konut alanı tahsis etmek ve bu alanlara inşaat izni vermek mümkün değil.
Ama AKP’nın “sınır tanımayan rant grupları” bu kanunu da hiçe saydılar ve buralara inşaat izni verdiler.
Anayasa ve yasalara halkın tepkisine kulak asmayan Erdoğan, binaların yapılmasını ve bitirilmesini sağladı.
Ortaya iğrenç binalar çıktı.
60 yıl önce “modern bir mantıkla” yapılan Ataköy evlerinin önüne Çin Seddi gibi dikilen ve her biri bir ucubeyi andıran bu bloklarda daire sahibi olmak için “milyonlarca dolar” ödemek gerekiyor.
Erdoğan şimdi yaptığı hatayı görmüş olmalı ki, AKP zengini müteahhitlerin aynı bölgede iştahla imara açılmasını beklediği Baruthane alanının park olması talimatını vermiş.
Böylelikle AKP’lilerin beklediği milyar dolarlık bir rant kapısı kapanmış oldu.
Bu nedenle ben de “yetmez ama evet” diyorum ve Baruthane alanının İstanbul’a çirkinlik katan, estetikten yoksun, doğayı da katleden bu dev bloklardan kurtarılmış olmasını kutluyorum.
ÖNEMLİ NOT: Bir kez daha ilan ediyorum. İstanbul Büyükşehir Belediye Bakanlığı seçimlerinde oyumu hangi partiye mensup olursa olsun “Ataköy sahilindeki çirkinlik abidesi, anayasa ve yasalara aykırı bu binaları yıkacağını” söyleyen adaya vereceğim. Programına bu bölgeyi almayan adaylara ise asla oy vermeyeceğim.

CANIMI SIKAN ŞEYLER

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İstanbul’da seçim iptal ederken Ankara’da saray gitmesin sonra 25 Nisan 2019 | 3.572 Okunma Çok uzun yıllar sonra 23 Nisan keyfini yaşadım 24 Nisan 2019 | 745 Okunma “Oyun kadar gez” dönemi 23 Nisan 2019 | 987 Okunma YSK talimat bekliyor galiba 22 Nisan 2019 | 4.648 Okunma Çok kötü hareketler bunlar 21 Nisan 2019 | 5.634 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar