AKP’nin sanki tek adayı var

DİKKATİMİ ÇEKEN ŞEYLERSeçime artık 22 gün kaldı. Ama sokağa baktığımızda pek seçim heyecanı yok. Adaylar geziyorlar, el sıkıyorlar, konuşuyorlar ama kampanya açısından...

DİKKATİMİ ÇEKEN ŞEYLER

Seçime artık 22 gün kaldı.
Ama sokağa baktığımızda pek seçim heyecanı yok.
Adaylar geziyorlar, el sıkıyorlar, konuşuyorlar ama kampanya açısından bakarsanız her şey tatsız.
İşin aslı şu ki, seçim kampanyası yürüten tek kişi var.
O da Cumhurbaşkanı sıfatını da taşıyan AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan.
Her yerde ve her zaman o konuşuyor.
Televizyonlara o çıkıyor, mitingleri o yapıyor, açıklamalar ondan geliyor, bilbordlarda da o var.
Yüksek Seçim Kurulu’nun bu seçimdeki ilk kıyağı; biliyorsunuz AKP Genel Başkanı’na seçim yasağı uygulanmayacağını açıklaması.
Böylelikle Erdoğan her yere Cumhurbaşkanı sıfatıyla gidiyor. Hiçbir yasak ona uygulanmıyor. Ona uygulanmayınca cumhurbaşkanı protokolüne uyan devletin bütün birimleri de yasak dışında kalıyor.
Dışarıdan gelen biri bir gün Türkiye’yi gözlese, yerel seçim değil de genel seçim yapıldığını ve tek adayın da Tayyip Erdoğan olduğunu düşünür.
Son birkaç gündür yandaş medyanın tamamının arka sayfaları Tayyip Erdoğan reklamlarıyla kaplı.
Erdoğan’ın “eyvallah” der gibi elini göğsüne koyduğu bir fotoğrafı var.
Bu fotoğraf Türkiye’nin her yerindeki bilbordlarda, reklam afişlerinde, otobüs duraklarında, bina cephelerinde, üst geçit ve köprülerde de var.
Asla kaçamıyorsunuz bu bakıştan.
İstanbul’un her tarafı da Erdoğan’ın dev posterleriyle kaplı.
‘İstanbul bizim aşk hikayemiz yazıyor’ hepsinde.
Bazı bilborlarda lütfedip aday olarak gösterilen Binali Yıldırım’ın da fotoğrafı var.
Gerçi iki bıyıklı kişinin fotoğrafının altında ‘Bu bir aşk hikayesi’ gibi cümle olması biraz tuhaf kaçıyor ama olsun, millet anlıyordur maksadı nasıl olsa.
Bütün bunlar “korkunun” sonucudur.
Niye biliyor musunuz?
Erdoğan AKP’nin çok ciddi düşüşte olduğunu görüyor.
Seçim sonuçları bu kadar kötü çıkarsa kendi iktidarı da tartışmaya açılacaktır.
Bu nedenle ortaya kendisini koyuyor.
Vatandaşta “aday benim ona göre, belediye başkan adaylarına değil bana oy vereceksiniz” algısı yaratmaya çalışıyor.
İktidarın başarısızlığının AKP’nin başına, dolayısıyla kendi başına patlamasından duyduğu endişe yüzünden varını yoğunu ortaya koyuyor.
Bir tür ölüm batak oyunu oynuyor.
Sadece Erdoğan mı? Bakan olarak atadığı herkes, iç kabinesi, danışmanları, hepsi bir ağızdan sanki yerel değil de genel seçim yapıyormuşuz gibi korkutucu, ürkütücü sloganlar atarak halkı Erdoğan’a oy vermeye çağırıyor.
Terörle korkutuluyor herkes.
Sanki bir savaş çıkacak da Türkiye işgal edilecekmiş gibi “beka sorunundan” söz ediliyor.
Saray, elindeki olağanüstü para gücüyle her medya organını, her reklam alanını satın alarak beyinleri yıkamaya ve seçimden ne pahasına olursa olsun galip ayrılmaya çalışıyor.
Şimdi gelin de beni, “Erdoğan kazanamayacağını bilse bile seçime gider” masalına inandırın bakalım.

OKURDAN MESAJ

Pek çok okurum Abdullah Cenkçiler adını bilir herhalde.
Başta Milli Piyango olmak üzere usulsüzlük kokuları gelen pek çok konuda aktif çabalarını bu köşeden sizlere aktarmıştım.
Cenkçiler son olarak enerji şirketlerinin sayaç oyununu yazmış.
Birlikte okuyalım;
Sevgili Can Bey, dert bir değil ki; nereye el atsak hile hurda haksızlık.
Özelleştirme sonrası Ankara’da elektrik dağıtımı Başkent, perakende satışlarda Enerjisa şirketlerine verildi. Bu şirketlerin yaptığı haksız uygulamalar binlerce vatandaşın canını yakıyor. Bunlardan biri de benim.
En çok uyguladıkları yöntem, sağlam sayacı bir bahane bularak değiştirmek, daha sonra o sayacı arızalı diye tekrar değiştirmek ve ek tahakkuk çıkararak görevi kötüye kullanmak.
Biliyorsunuz ben elektrik yüksek mühendisiyim. TRT’de 15 yılım başmühendis, 20 yılım da enerji müdürlüğü yaparak geçti.
Haksız uygulamalarla halkı zora sokan şirketlere karşı neredeyse 4 yıldır mücadele ediyorum ancak ben bile bu konuda başarılı olamadıktan sonra nerede kaldı sade vatandaşlarımız. Benim başıma gelen komşumun da başına gelmiş. Bakın ne diyor;
“Elektrik sayacımı haberim olmadan değiştirmişler. Sözde eksik ölçmüş ve bir yazı ile 158.40 TL fark istediler. Elbette yatıracağım çünkü yatırmazsam kural gereği elektriği kesecek, sonra da açma kapama parası alacaklar. Ancak bu rakamı geçmiş faturalara göre bir ortalama yaparak çıkarmışlar. Bunlar her ay sayacı okuyor ve sayaç okuma bedeli alıyor. Bunu anında neden fark etmediler. Ama peşini bırakmayacağım, dava açacağım. Yeter artık bu soygunlardan bıktık.”

ÇOK GÜLDÜM

Bir zamanlar bir ülkede halk ayaklanır hükümdara karşı.
Haklılardır da. Ne adalet, ne düzen kalmıştır ülkede.
Hükümdar ayaklanan halkı meydandaki devasa bir havuzun etrafında toplar ve bir konuşma yapar:
“Eğer isterseniz benden çok kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. Böyle isyan etmenize hiç gerek yok. Şimdi ben bu havuzu boşalttıracağım, üzerini de kapattıracağım. Sizden tek isteğim bu havuzu süt ile doldurmanız. Herkes gece yarısından sonra bu havuza bir kova süt dökecek. Herkes tek başına dökecek sütü, kimse kimseyi görmeyecek. Güneş doğarken hepiniz burada olun. Havuz süt ile dolduğunda ben tahtı bırakıp gideceğim.”
Ertesi gün sabah olur herkes sevinçle toplanır havuzun başına. Öyle ya, artık bu düzenbaz hükümdardan kurtulacaklardır. Hükümdar da gelir ve üzeri kapalı havuz açılır.
Bir de ne görsünler?.. Havuz berrak suyla doludur.
Çünkü herkes aynı şeyi düşünmüştür “Onca sütün içinde benim döktüğüm bir kova suyu kim fark edecek?”
Hükümdar konuşur: “Gördünüz mü? Siz ne iseniz ben de oyum. İçinizden kimi seçerseniz seçin sonuç hiçbir zaman değişmeyecek. O yüzden ben tahtımda kalıyorum siz de layık olduğunuz sistemin içinde.”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bizim sarayımızda niye görkemli bir bayrak yok 26 Mayıs 2019 | 2.989 Okunma Başımıza bir de CAATSA çıkardılar 25 Mayıs 2019 | 1.149 Okunma Öyle bedavaya birlik beraberlik olmaz önce hukuk ve demokrasi geri gelmeli 23 Mayıs 2019 | 1.950 Okunma Bunlardan medet umuyorlar ama anında yakalanıyorlar 22 Mayıs 2019 | 1.440 Okunma Paranoya bazen iyidir 21 Mayıs 2019 | 1.522 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar