AKP yediği 800 bin farkın tüm acısını Suriyelilerden çıkarıyor

ANALİZ Sadece Suriye’deki iç savaş nedeniyle değil, ondan çok daha önce Türkiye’ye göç başlamıştı. Genellikle doğumuzdaki Müslüman ülkelerden akın akın insanlar Türkiye’ye geldiler

Afganlılar, Pakistanlılar, Türk Cumhuriyetleri’nde yaşayanlar Türkiye’nin dört bir yanına dağıldılar.
Sadece onlar değil, Afrika kıtasının birçok ülkesinden de gelenler oldu.
Bu göçlerle pek çok ilimizin görüntüsü bile değişti.
Ülkedeki yabancı sayısı arttıkça sorunlar da başladı elbette.
Özellikle Esat’tan kaçma bahanesiyle adeta ülkemize davet edilen milyonlarca Suriyeli sadece sınırda ve büyük kentlerde değil neredeyse 81 ilimizde görünür bir etkinlik sergiliyorlar.
Bu da birçok yerde olumlu/olumsuz tepkiler oluşturdu ister istemez.
Suriyeliler kalabalıklaştıkça güç birlikleri oluşturdular, suç oranları artarken kimi yerlerde iş, çatışmalara ve hatta linç girişimlerine bile vardı.
AKP iktidarının umurunda bile olmadı tüm bu gelişmeler.
Özellikle Suriyelilerden gelen yakınmaları “Irkçı faşist saldırılar” olarak nitelediler, bu zihniyette olanların muhalifler olduğunu, amaçlarının Suriyeli misafirlerimiz üzerinden Erdoğan’ı yıkmak olduğunu bile söylediler.
Seçimlerden sonra bazı CHP’li belediyelerde Suriyelilere yapılan yardımların azaltılacağının açıklamasına, Arapça tabelalarının sınırlanacağına yönelik girişimler de yine iktidar sözcüleri tarafından “İşte CHP’nin ırkçı faşist zihniyeti” olarak sunuldu kamuoyuna.
Ama şimdi durum farklı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bağdadi Ailesi’ne ne oldu? 19 Kasım 2019 | 3.348 Okunma Beyaz Saray, mektubu ne yaptı? 18 Kasım 2019 | 1.397 Okunma Savulun devlet gazetecileri Kemal Kılıçdaroğlu geliyor! 17 Kasım 2019 | 10.627 Okunma Bir zafer var ortada galiba da ne olduğunu pek anlayamadık 15 Kasım 2019 | 4.721 Okunma Kararları damatlar aldı 14 Kasım 2019 | 1.628 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar