Can Ataklı
Can Ataklı Sözcü

AB Merkel’e “dur” demiş

14 Eylül 2017 | 8.2 K

KAFAMI BOZAN ŞEYLER

İktidar çok zor günler yaşıyor. Artık birçok şey kontrolden çıktı. Avrupa Birliği özellikle Almanya ile işler çok kötü giderken Amerika’nın son “tutuklama” atağı tuz biber oldu. Artık iktidardaki paniği en yandaş yazarlar bile saklayamıyor, morallerin bozuk olduğunu söylemek zorunda hissediyorlar kendilerini.
Tabii buna rağmen kendi kendilerine bazı “moral” unsurları çıkarmaya da çalışıyorlar. Çölde bir yudum su bulmuş gibi de seviniyorlar. Gerçi sevindikleri şey aslında Türkiye’nin aşağılanması, haysiyetinin ayaklar altına alınması ama artık işin çivisi çıktığı için yandaşlar hiçbir şeyin farkında bile değil.
Almanya son haftalarda Erdoğan iktidarına karşı en sert tepkiyi gösteren ülke. Merkel Alman seçimlerine çok az bir zaman kala “Türkiye’nin üyelik müzakerelerini tamamen ortadan kaldıralım” dedi.
Avrupa Birliği’nin diğer ülkeleri ise buna karşı çıkarak üyeliği tümden yok etmek yerine müzakereleri askıya almaktan yana olduklarını açıkladılar.
İşte iktidar ve yandaşlarını sevindiren bu. Yandaşların televizyonları ve gazeteleri hemen manşetler attılar; “Merkel’e AB’den kapak gibi açıklama, Merkel’e AB dur dedi, Merkel AB’nin tepkisiyle karşılaştı, Merkel gördün mü hani AB Almanya’dan sorulurdu?”
Bunlar için “akılsız yandaşlar” diyeceğim. Çünkü sadece biat kültürü içinde oldukları ve çıkarlarını düşündükleri için haberi okumuyorlar, muhtemelen okusalar bile anlamıyorlar. Avrupa Birliği’ne üye ülkeler Almanya’nın Türkiye’yi tümden silmek istemesine karşı çıkıyorlar ama bunu Erdoğan’ı çok beğendikleri için yapmıyorlar. Tam tersine aslında ağır hakaretlerde bulunarak “Türkiye eşittir Erdoğan diye bakamayız, Erdoğan dışındaki Türkleri üzemeyiz, onları kaybedemeyiz” diyorlar.
Avrupa ülkeleri Erdoğan’ın gücünden, yeteneklerinden, Türkiye’yi uçurmasından falan endişe etmiyor, Erdoğan’ı bugüne kadar Türkiye’nin kazandığı tüm demokratik kazanımları yok eden, özgürlükleri gasbeden, hukuku katleden biri olarak görüyorlar. Bu nedenle “Lütfen Türkiye ile Erdoğan’ı bir tutmaya kalkmayın. Erdoğan bir arızadır gelip geçecektir, ama Türkiye büyük, önemli ve vazgeçilmez bir dosttur, müttefiktir” diyorlar.
Türkiye tarihi boyunca yabancı ülkeler önünde hiç bu kadar aşağılanmamış, küçük düşürülmemişti. Hani bir dönem AKP’nin bir sloganı vardı “Hayaldi gerçek oldu” diye. Böyle bir aşağılanmayı hayal bile etmek mümkün değil, ama onu bile başardılar.

BAŞIMDAN GEÇENLER

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER