Can Ataklı
Can Ataklı Sözcü

Darbe başarılı olsa Türkiye tıpkı İran gibi olacaktı şimdi Katar gibi oluyor!

20 Ağustos 2017 | 7.8 K

Başından söyleyeyim; bu yazı tamamen bir senaryo yazısıdır. Bir bilgiye dayanmamaktadır. Sadece yakın geçmişten örneklemeler yapılarak yazılmış bir “tahmin” yazısıdır.
Yazıyı okuduktan sonra kararı bizzat okuyanlar verecektir.
15 Temmuz’da darbe girişimine kim kalkıştı? Fethullah Gülen cemaatine mensup kimi subaylar ve astsubaylar.
Cemaatin temel özelliği nedir? Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkmak, Atatürk devrim ve ilkelerini ortadan kaldırmak ve Türkiye’de dini kurallara dayalı bir devlet kurmak.

Cemaat bunu hiç saklamadı. Başta Fetullah Gülen olmak üzere cemaatin bütün önde gelenleri kamuoyunun önüne hep dini söylemlerle geldiler, Atatürk devrimlerine ne kadar karşı olduklarını hiç sakınmadan söylediler, din faktörünü hep en önde tuttular.
Ancak bunu yaparken, “demokrasi, hukuk, insan hakları” kavramlarını “içi boş” olsa bile ağızlarından hiç düşürmediler. Bu amaçla asla kendileriyle bir araya gelemeyecek olan eski solcu, liberal, kapitalist hatta ateist herkesle işbirliği yaptılar, onlarla birlik ve dayanışma içinde oldular, kendilerine ne kadar ters söylemlerde bulunsalar bile onları asla incitmediler.

Şimdi gelelim 1979’da İran’da yaşananlara. İran’da Şah hüküm sürüyordu. Ülkenin en etkili siyasi gücü TUDEH adlı partiydi. Komünist ağırlıklı olan TUDEH Şah’a karşı müthiş bir muhalefet yapıyordu. Şah ise TUDEH’e karşı çok acımasız davranıyor, insanlar hiçbir hukuka uyulmadan, sudan bahanelerle hapishanelere atılıyor işkencelerden geçiriliyordu.
Aynı süreçte Kum kentinde üslenmiş olan Mollalar ortalığa fazla çıkmadan sessiz ama derinden bir mücadele sürdürüyordu. Mollaların en ünlüsü Humeyni idi ve ülke dışında yaşıyordu.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER