Yerelde değişen roller

Güncel siyaset hız kesmiyor. TBMM tatilde ama dün eylül toplantısını yapan, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis'indeki tartışmalar yerel olmaktan hayli uzaktı.

"Belediyelerde israf" ve "vakıflar" konularının yanı sıra 12 Eylül darbesi, terörle mücadele, Gezi, 15 Temmuz darbe girişimi, kayyımlar, KHK'lar ve Kaftancıoğlu'na verilen ceza gibi birçok genel siyaset konusunda hararetli atışmalar yaşandı. Başka bir demokrasi de abartılı yoğunluk olarak görülecek bu gündem bize normal gelebilir. Ne de olsa yerel ya da gündelik hayat konularının aşırı siyasallaştırılmasına 2013 Gezi olaylarından itibaren alışkınız. 6 yıla sığan siyasi polemikler ve suçlamalar üzerine ciltler dolusu kitap yazılır. Ancak yine de bugünlerdeki yoğunluğun altında yeni bir olgu var. O da 23 Haziran seçimlerinden sonra aktörlerin psikolojilerinde yaşanan değişim.

***

CHP'nin İP ve HDP ile kurduğu ittifak sayesinde İstanbul ve Ankara'yı alabilmesi muhalefete yeni bir canlılık getirdi. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Önce hurafelerden kurtulalım 31 Temmuz 2021 | 59 Okunma Suriyeli ve Afgan sığınmacıları nasıl tartışmalıyız? 30 Temmuz 2021 | 105 Okunma Tunus’ta popülist darbe… 27 Temmuz 2021 | 106 Okunma Batı ile kim ‘çetin müzakere’ yapabilir? 24 Temmuz 2021 | 1.481 Okunma Suriyeliler ve Kuvayı Milliye tartışması... 23 Temmuz 2021 | 71 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar