Uzlaşma tamam uygulama belirleyici

Üç gün süren yoğun müzakereler güvenli bölge konusunda uzlaşma ile sonuçlandı. Türk ve Amerikan taraflarından yapılan açıklamada en kısa sürede ortak bir harekat merkezi kurulacağı ve Türkiye'nin güvenlik kaygılarının giderileceği vurgulandı.

Suriyelilerin güvenli şekilde dönmesi bir hedef olarak belirtildi.
Böylece Fırat'ın doğusunda birlikte bir adım atıldı. Bir orta yol bulundu. Kurulacak bölgenin derinliği, genişliği, nasıl kontrol edileceği ve ÖSO'nun yeri henüz açıklanmadı. Uzlaşmanın aşamalı bir plan içermesi kuvvetle muhtemel. Kuşkusuz bu uzlaşma, iki müttefikin Suriye'nin kuzeyinde birlikte çalışması ve sahada karşı karşıya gelme riskini ortadan kaldırması anlamında olumlu bir gelişme. İşbirliğinin dinamizmi ile mutabakatın kapsamının genişlemesi de mümkün.

***

İçerik henüz açıklanmasa da taban tabana zıt değerlendirmeler medyada yer almaya başladı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kayyum atamalarında muhalefete düşen... 20 Ağustos 2019 | 4.588 Okunma Mutabakat, YPG’yi meşrulaştırmaz 17 Ağustos 2019 | 2.346 Okunma Muhafazakarların iktidarla imtihanı 16 Ağustos 2019 | 6.494 Okunma Sonbaharın siyaset gündemi 10 Ağustos 2019 | 47 Okunma Uzlaşma tamam uygulama belirleyici 09 Ağustos 2019 | 2.003 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar