Masanın eleştirilen mühendisleri

6'lı masa kendini anlatmakta zorlanıyor.Masadaki genel başkanlar olası ortak cumhurbaşkanı adayları kazanırsa nasıl bir hükümet yapısı kuracaklarını anlatmaya giriştiler ancak bu çabaları muhalefet...

6'lı masa kendini anlatmakta zorlanıyor.

Masadaki genel başkanlar olası ortak cumhurbaşkanı adayları kazanırsa nasıl bir hükümet yapısı kuracaklarını anlatmaya giriştiler ancak bu çabaları muhalefet cenahından daha çok eleştiri aldı.

Muhalefet için kritik konunun güçlendirilmiş parlamenter sistem önerisi değil geçiş dönemi için sunacakları cumhurbaşkanlığı modeli olacağını daha önce yazmıştım.

Seçim gününe kadar bu tartışma ile gideceğiz.

Masanın mutabık kaldığı formül en son Kılıçdaroğlu'nun cümleleriyle şöyle: "Altı partinin lideri eşittir ve başkan yardımcısı olacaktır. Aynı zamanda seçimde hangi parti ne kadar oy alırsa temsili demokrasinin ruhuna uygun olarak bakanlar kurulu dağılımında bunu esas alacağız."

Kılıçdaroğlu "ikili mekanizma" dese bile sonuçta Davutoğlu ve Babacan'ın anlattığı formülün aynısını açıkladı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kapsamlı olması, koalisyon metni olmaktan çıkarmıyor 31 Ocak 2023 | 64 Okunma Muhalefetin bildirisinin dört şifresi 28 Ocak 2023 | 269 Okunma Akşener’in zorlaşan mücadelesi ve masanın ‘süreç’ tutkusu 27 Ocak 2023 | 197 Okunma İsveç’teki alçaklık, Batı ve Türkiye’nin yeri 24 Ocak 2023 | 144 Okunma Seçim dönemi Türkiye-Batı ilişkileri 21 Ocak 2023 | 78 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar