Fırat’ın doğusuna girmek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ile "güvenli bölge" müzakerelerinde sabrın tükendiğini şu cümle ile duyurdu: "Afrin'e, Cerablus'a, El-Bab'a girdik. Şimdi de Fırat'ın doğusuna gireceğiz. Biz bunu Rusya ile ABD ile paylaştık."

 Bu cümle ABD'li askeri heyetin dün Ankara'daki mesaisinden önce geldi. Erdoğan'ın mesajını şu şekilde okuyorum: "Artık bitmeyen müzakerelerden yorulduk. Bu son şansınız. Umarım kabul edilebilir bir öneri ile gelmişsinizdir. Başkan Trump'ın aralık ayında 'Suriye'den çekiliyoruz' sözü üzerine durmuştuk. ABD heyetlerinin şimdiye kadarki önerileri Trump'ın söylediği 30 milin çok altında. Bizi, Rusya ve Esed güçlerinin gelmesi ile korkutmanızı da umursamıyoruz. Rusya ile de kendi usulümüzce görüşmelerimizi yapıyoruz."

***

Pentagon'dan gelen üst düzey heyetin çantasında ne olduğu dünkü The Washington Post gazetesine sızdı. ABD tarafı güvenli bölge derinliğini 15 km'ye çekmiş. Uzunluğun 150 km olması ve ortak devriye önerilmiş. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kayyum atamalarında muhalefete düşen... 20 Ağustos 2019 | 4.588 Okunma Mutabakat, YPG’yi meşrulaştırmaz 17 Ağustos 2019 | 2.346 Okunma Muhafazakarların iktidarla imtihanı 16 Ağustos 2019 | 6.495 Okunma Sonbaharın siyaset gündemi 10 Ağustos 2019 | 47 Okunma Uzlaşma tamam uygulama belirleyici 09 Ağustos 2019 | 2.003 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar