Dış politikada yeni dengeler ve Ankara’nın yaklaşımı

Ankara, içeride "reform", dışarıda "yeni sayfalar açma" gündemiyle meşgul.

Ankara, içeride "reform", dışarıda "yeni sayfalar açma" gündemiyle meşgul.

ABD, AB, Fransa, Yunanistan ve bazı Ortadoğu ülkeleri ile ilişkileri toparlama çabasını sadece Türkiye'nin dış politikasında "revizyon arayışı" ya da "yumuşama" olarak okumak sağlıklı olmaz.

Yaşanan süreç Washington dahil bütün başkentleri ilgilendiriyor. Bütün aktörler yeni bir dönemin eşiğinde oldukları hissiyle ev ödevlerine odaklanıyor. Fransız Cumhurbaşkanı Macron'un Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gönderdiği sempatik mektup da, Alman Dışişleri Bakanı Maas'ın son Ankara ziyaretindeki diyalog havası da, Yunanistan ile 25 Ocak'ta başlayacak istikşafi görüşmeler de, Suudi Arabistan ya da BAE'den gelen olumlu sinyaller de ilgili aktörlerin karşılıklı arayışlarıyla yakından irtibatlı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Anayasa tartışmasından kaçılabilir mi 12 Şubat 2021 | 41 Okunma İnce’nin istifası ve muhalefete muhalefet 09 Şubat 2021 | 1.645 Okunma Boğaziçi Üniversitesi meselesi 06 Şubat 2021 | 2.142 Okunma Yeni anayasayı tartışmak, partilerin Türkiye vizyonlarını netleştirir 05 Şubat 2021 | 2.173 Okunma Üstü Erdoğan karşıtlığı, altı kimlik krizi 02 Şubat 2021 | 2.779 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar