Batı ile ilişkilerin yeni dinamiği

Londra Zirvesi vesilesiyle Türkiye'nin Batı ile ilişkileri yeniden gündem oldu. Liderlerin NATO'nun Türkiye'ye ihtiyacı olduğunu vurgulamasıyla "NATO'dan ayrılma/ çıkarılma" tartışmasının ne denli gerçeklikten uzak olduğu anlaşıldı.

"Bu zirvede Ankara ne kazandı" tartışmasının yapanlar ise, Baltık Planı'na vetodan vazgeçilmesini bir taviz olarak görüyor. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu dün Roma'daki basın toplantısında, bu yaklaşımı reddetti. YPG/PYD'nin terör örgütü olarak tanındığı plan yayımlanmadan Baltık Planı'nın da yayımlanmayacağının altını çizdi. Onay verilen, sürecin işlemesi. Ankara, PKK'nın kolu olan YPG meselesinde geri adım atmayacak. 2016'daki YPG/PYD'yi terör örgütü olarak gören planda ısrarcı olacak. NATO'nun geleceği tartışması da Türkiye'nin kendi güvenlik çıkarlarını ittifaka kabul ettirme çabası da devam edecek. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dış politikada yeni dengeler ve Ankara’nın yaklaşımı 19 Ocak 2021 | 1.712 Okunma Biden, demokrasi promosyonu ve Türkiye 16 Ocak 2021 | 2.681 Okunma Erdoğan’ın yeni hamleleri ve CHP 15 Ocak 2021 | 218 Okunma Trump ile birlikte yıkılan masallar 12 Ocak 2021 | 291 Okunma Amerikan utancı, ‘Muz Cumhuriyeti’ ve Trumpizmin geleceği 09 Ocak 2021 | 136 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar