Yadellerde kalan vatanımız Rumeli...

Televizyonu açtığımda CNNTürk ekranında Prof. Dr. Sabahattin Zaim adına kurulmuş üniversitenin öğretim üyeleri vardı. Sabahattin Zaim, sağlığında tanıdığım ve değer verdiğim bir...

Televizyonu açtığımda CNNTürk ekranında Prof. Dr. Sabahattin Zaim adına kurulmuş üniversitenin öğretim üyeleri vardı. Sabahattin Zaim, sağlığında tanıdığım ve değer verdiğim bir hocaydı. Bu üniversiteyi sevenleri, onun vasiyeti üzerine kurmuşlar. Rumeli Türkleri Vakfı'nın da kurucularından olan Zaim, baba tarafından Selanikli ve Katrin doğumludur. Vefatına kadar bu üniversitenin kuruluşuyla uğraştı. Katrin doğumlu babam sebebiyle ben de bu vakfın kurucuları arasındaydım. Haftada bir yapılan toplantıları hiç kaçırmazdım. Bu toplantıların en zevkli olanı bir başka merhum -zaten pek çoğu rahmetli oldu ya- Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş'ın Çatalca'daki evinde yapılanlardı. Yalçıntaş'ın Osmanlı mimarisiyle inşa edilmiş bu evindeki toplantılar bir kültür yağmuru altında geçerdi. Ama arada gırgır şamata da eksik olmazdı. O günlerde orada akademik unvanı olmayan iki kişi vardı. Biri ben, diğeri ise sonradan profesör olan Rehat Faikoğlu'ydu. Faikoğlu, şüpheli bir trafik kazasında hayatını kaybeden Batı Trakya Türkleri'nin önderlerinden Dr. Sadık Ahmet'in amcazadesiydi. Yitik vatan Rumeli'yi anavatan Türkiye'de unutturmamak için kurdukları dernek ve vakıflara ömrünü adayanlardan hayatta olanlara sağlık, merhumlara da Allah'tan rahmet diliyorum.

Aslına rücu

Futbol dünyamızda bir köklerine dönüş olayına daha şahitlik ettik. Nihayet beklenen son gerçekleşti. Arda Turan'ın Galatasaray'a dönüşü kelimenin tam anlamıyla "aslına rücu" oldu. Başkan Mustafa Cengiz'in tüm direnişleri bile Arda'nın yuvaya dönüşünü engelleyemedi. Teknik Direktör Fatih Terim de geçmişte aralarında yaşanan tatsızlıklara rağmen eski öğrencisinin takımda yer almasını kabüllendi. Baktım da çocuğun gözlerinin içi gülüyor. Yaşı da henüz 35!..

Bu arada annesinin Emre Belözoğlu'na, "Futbolu bırakmayacaksın" diye fırça çektiğini öğrendim.

Yahu bu ihtiyar delikanlı da henüz 40 yaşında... Bırakın da oynayabildiği kadar oynasın...

Şaka bir yana Emre ile Arda arasında tam 5 yaş fark var. Bence Arda 3 ay kendine iyi baksın sarı-kırmızılı formayı sırtından hiç çıkartmadan giyer.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Anne babalara açık mektup 18 Eylül 2020 | 379 Okunma Suçu olmayan asla af dilemez 17 Eylül 2020 | 286 Okunma Doğru analizler yerinde tespitler 16 Eylül 2020 | 195 Okunma Düşük nota standart cevap 15 Eylül 2020 | 164 Okunma Her devrin adamları 14 Eylül 2020 | 486 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar