Hababam futbolu

Bir zamanlar İstanbul Amatör Kümesi'nde öyle takımlar vardı ki "oynama, oynatma"dan başka şey bilmezlerdi. Eski tabirle bekler aynı tiplerden seçilirlerdi. Bunların her tarafı, özellikle baldırları çok kalın...

Bir zamanlar İstanbul Amatör Kümesi'nde öyle takımlar vardı ki "oynama, oynatma"dan başka şey bilmezlerdi. Eski tabirle bekler aynı tiplerden seçilirlerdi. Bunların her tarafı, özellikle baldırları çok kalın olurdu.

Mesela bizim Haliç'te Cabir diye bir arkadaşımız vardı; "hani top geçer, adam geçmez" denilenlerden. Hele hava yağmurluysa, etrafından dolaşmak zorundaydınız. Diğer ayrıcalığıysa tek vuruşta kendi sahasından, rakip kaleye gol atmasıydı.

Andorra maçını izlerken o günleri hatırladım. Sahada Adalı hakemleri görünce moralim baştan bozuldu. Kendimi Beşiktaş'ın sahasında değil Bakırköy-Sümerspor'da hissettim. Rakibimiz maçlarını bu yerde oynasa kesin gruptan çıkardı.

Bu nasıl oyun?

Piyade eğitiminde en önemli çalışmalardan biri tüfek kullanımıdır. Bunun da en önemli ayrıntısı "doldur, boşalt, bağ yap"tır.

Doldur-boşalt ben doğmadan önceden kalma. Ancak, rakip duvarını aşmakta zorlanırsanız, hava toplarıyla gol aramak fikri hiç değişmez. Bu işi yapanlara "kazma" denilmesi de Beşiktaş tribünlerinden çıkmıştır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Srebrenitsa'daki kahraman Türk 13 Temmuz 2020 | 225 Okunma Cezayla birlikte atağa geçtiler 12 Temmuz 2020 | 618 Okunma Değerli tecrübeler ve tarihi mesajlar 11 Temmuz 2020 | 80 Okunma Deprem, kendini hiç unutturmuyor 10 Temmuz 2020 | 40 Okunma Az daha fıtık oluyordu... 09 Temmuz 2020 | 207 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar