Bir problem daha: KEŞMİR

Pakistan ile Hindistan arasındaki bitmeyen sorun yeniden hortladı. İki ülke arasındaki gerilim tarihi bir hatadan kaynaklanmakta. İki ülkenin paylaştığı Pencap eyaletinde sürpriz bir plebisit gerçekleşmişti....

Pakistan ile Hindistan arasındaki bitmeyen sorun yeniden hortladı. İki ülke arasındaki gerilim tarihi bir hatadan kaynaklanmakta. İki ülkenin paylaştığı Pencap eyaletinde sürpriz bir plebisit gerçekleşmişti. Nüfusunun yüzde 90'ı Müslüman bölgeden Hindistan'a katılım kararı çıktı. Orada yaşayanlar bunun zararını daha sonra görmeye başladılar. Budistlerin yönetiminde Müslümanlar hep ezildi. Nükleer güce sahip iki ülke sık sık savaşır hale geldi.

"Kaldırdım"

Son çatışmalar bunların bittiği anlamına gelmez. Hintliler referandumdan sonra verdikleri bir takım hakları da geri aldılar. Düşünün, uzun süre camilerde namaz kılma izni bile verilmedi.

Bize düşen

Bu işten buraya kadar uzanan sonuçlar da doğacak. Tarih boyunca iki ülkeyle "kardeşlik bağlarımız" oldu. Biri kuşkusuz Azerbaycan, diğeri ise Pakistan. Kurtuluş Savaşımızda henüz ayrı devlet olmayan Hint Müslümanlarının desteklerini unutamayız. Camilerde topladıkları altınları, kadın ve kızların ziynet eşyalarını Türkiye'ye yolladılar. Kıbrıs Barış Harekatı'ndan sonra yediğimiz ambargonun delinmesinde rol alan iki devletten biri  Pakistan'dı. İlk desteğimiz, dünya durdukça omuz omuza verdiğimiz ülkeler ve halklar belli. Bir hatırlatma daha yapmak istiyorum. İlk büyük  savaşlarında Pakistan'a saldıran  Hint tanklarını biz durdurduk. İmal ettiğimiz anti tank kobraları yolladık. Hint zırhlıları bunlarla püskürtüldü. Dileriz bu problem diplomatik yollarla çözülür. Aksi halde işin ucu bize kadar dayanacaktır. Fırat'ın batısı, doğusu derken olayın Pencap Vadisi'ne kadar dayanması kaçınılmazdır.

Diplomasi Dosyası

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Putin gerçek yüzünü gösterdi 21 Ağustos 2019 | 1.129 Okunma Kayyum atamaları devam edecek 20 Ağustos 2019 | 1.121 Okunma Önemli olan Kapıkule ötesi 19 Ağustos 2019 | 87 Okunma 60 milyon kişi tehlikede!.. 18 Ağustos 2019 | 135 Okunma ABD-Rusya anlaşması 17 Ağustos 2019 | 270 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar