ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Salih Müslim'i iade etmezler

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri Yeniçağ Gazetesi
26 Şubat 2018 | 750

Celal Şahin ve Salih Müslim... "Bu isimlerin birbirleriyle ne ilgisi var?" demeyin. "Sesle Çizgiler"in büyük ustası. Türkiye'nin ilk Stand Up'çısı Celal Şahin'i kaybettik. Cenazesi bugün defnedilecek. 1950 sonrasının belki de tek muhalif sanatçısıydı. Yanlış anlaşılmasın, boynunda akordeonu ile kimi icraatları tatlı dille eleştirirdi. Örneğin "İndir kaldırımı, bindir kaldırımı" sözlerini müzik eşliğinde söylerdi. Sahne gösterilerinin yanı sıra pek çok hiciv plakları doldurdu. Sadece akordeon çalmazdı. Piyano, bağlama, mızıka, kaval ve bateride de ustaydı. Kendi yaptığı kuklalarıyla vantrilokluğu çok başarılıydı.

93 yaşında Hakk'a yürüyen Celal Şahin'in tutkuları arasında iyi Beşiktaş taraftarı olmasını sayabiliriz. Hayatı boyunca bu semtte yaşadı. Bölgenin önemli iyi eğitim kurumu Kabataş Lisesi mezunu olmakla övünürdü. Onunla ilgili anım kendisi de çoktan rahmetli olan bir emekli albay sayesinde tanışmamdır. Kısa sürede bana kanı ısındı. Birden "Hangi takımı tutuyorsun?" diye sorunca şaşırdım. Temenni ettiği karşılığı alınca "İşte bir Kartal daha" deyişini hiç unutamam.

Oğlu futbol spikeri Onur Şahin'in şahsında tüm aileye başsağlığı dileklerimi yolluyorum. Büyük ustanın makamının cennet olmasını diliyorum.

Kara mizah gibi

Dün öğleye doğru yeni adıyla Çekya'nın başkenti Prag'dan haber geldi; "Salih Müslim yakalandı". Daha yakın zamana kadar Türkiye'ye elini kolunu sallaya sallaya girip çıkan bu zatımuhterem PYD'nin kurucusu. Hani şimdi Afrin'den atmaya çalıştığımız PKK uzantısını 2003'te kuran adam.

Tirajikomik olan Müslim hakkında "Kırmızı Bülten"i daha yeni çıkartmıştık; "12 Şubat 2018"de. Başına da 4 milyon lira ödül koyduk. Yakalandığı duyulunca ilk harekete geçen Adalet Bakanlığı oldu. İadesi için dosyalar hazırlanmaya başlandı. Interpol'e başvuruyu hızlandırdık.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER