ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Nazlı Ilıcak'ı ancak Merkel kurtarır

Sadece 24 saatlik zaman dilimi içerisinde benzeşen iki davada ayrı kararlar izledik .

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri Yeniçağ Gazetesi
19 Şubat 2018 | 956

Sadece 24 saatlik zaman dilimi içerisinde benzeşen iki davada ayrı kararlar izledik. Bir tanesi Die Welt gazetesinin Türkiye muhabiri Deniz Yücel ilginç bir şekilde tahliye edildi. Derdest edilip, hapse atıldığı günlerde Almanların yoğun kampanyasıyla karşılaştık. Buna en sert tondan itiraz eden Erdoğan oldu. Federal Şansölye'nin sık sık tekrarladığı "Hemen serbest bırakın" taleplerine "O bir bölücü terörist" diyerek karşılık verdi. Yücel'in geçmişini bilemediğimizden doğal olarak Cumhurbaşkanının söylediklerine inandık.

İki ülke arasındaki bu didişme bir yıla yakın sürdü. Ne zaman ki Başbakan Yıldırım Almanya'ya gitti, durum birden değişti. Her fırsatta "Kararı Türk adliyesi verir" diyenler çark ettiler. Aylardır hazırlanamayan iddianame -hiç kusura bakmasınlar- bir günde ortaya çıktı. Başbakanımızın önceden yaptığı "hayırlı haberler bekliyorum" deyişinin yorumunu ise sizlere bırakıyorum.

Neticede "Erdoğan'a göre bölücü terörist" Deniz Yücel, jet hızıyla tahliye edildi. Cezaevi kapısında eşinin elinde bir büyük buket halinde maydanozla karşılaması manidardı. Doğrusu bu maydanoz kime mesajdı henüz çözmüş değilim. Terörist gazeteciyi aynı gün özel uçakla Almanya'ya götürdüler. Bir daha gelir mi? Bunun da cevabı zor.

Bu ani gelişmeden sonra iki ülke başbakanları mutlu şekilde demeçler verdiler. Şansölye; "Darısı diğer Alman vatandaşlarının başına" şeklinde konuştu. Yani buna eyvallah ancak "Bu tahliye bizi kesmedi" imasında bulundu.

Biz değil ama Alman medyasının meraklı soruları başladı; "Leopard tankları için uygulanan ambargo kalkacak mı?". Berlin "Böyle bir şey yok. Pazarlık olmadı" dese dahi bazı gelişmelerin olacağı kesin. Şimdi ters köşede kalan Erdoğan'ın ne söyleyeceğinin merakı içerisindeyiz. Geleneksel olarak "Yine aldatıldım" mı diyecek? Nasıl oluyor da, bu kadar tehlikeli terörist bir günde aklanabiliyor?

Diğer konu

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER