ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Eğittiği köpekler hayat kurtarıyor

Bugünkü pazar röportajım Tarkan Özvardar ile .

Burcu Çetinkaya
Burcu Çetinkaya Türkiye Gazetesi
22 Nisan 2018 | 93

Bugünkü pazar röportajım Tarkan Özvardar ile. Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi mezunu Özvardar, 1991 yılından beri profesyonel köpek eğitimi ile ilgileniyor. 1997’de ise Ankara Canine College Köpek Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’ni kurmuş. Border Collie ırkı Rhino ile Hollanda’da Avrupa Köpekli Frizbi Şampiyonası’nda kazanarak Türkiye’nin köpekli sporlarındaki ilk Avrupa başarısını elde etmiş. Sokak köpekleri, hayvan hakları yasasının gündemde olduğu bu günlerde sokaktan kurtarıp eğittiği ‘Kömür’ün rehber köpek olarak dünyaca ünlü başarılarını ve Van Depremi’nde kurtardığı hayatları da anmak istedim. Bizim yolumuz aslında 2008 yılındaki ‘Can Dostum’ yarışmasında kesişmişti. O zaman kendisi jüri üyesi biz de yarışmacıydık. İtiraf edeyim en sert jüri üyemizdi. Yıllar sonra hayat serüvenini paylaştığı için teşekkürler...

İzmir doğumlusunuz, Ankara’ya nasıl geldiniz?
 1990 üniversite sınavında veteriner olmak istiyordum. Biz önce tercih yapıp sonra sınava giriyorduk. En yüksek tercih Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’ydi. Ben de üniversite sınavını kazanarak Ankara’ya geldim.

Neden veteriner hekimlik?
 Ortaokulda karar vermiştim hatta annem o zaman “ne veterinerliği” deyip kızmıştı. Bir şekilde o zaman aklıma koymuştum. Zaten hayvanların geneline çok ilgim ve sevgim vardı. O zamandan beri idealim olan şey şekillenmiş oldu.

Köpeklerle ilgili uzmanlığa ne zaman karar verdiniz?
O zamanlarda ilk köpek çiftliği İzmir’de açılmıştı. O çiftliğe gidip geliyordum. Kapıdan atarlarsa bacadan giriyordum. Onlara yardımcı oluyordum. Orada bulunabilmek adına çalışıyordum. Sonra kendi köpeklerim oldu. Sokak hayvanlarına öncülük yapardım, çete gibi dolaşırdık. Köpekler evcilleştirme sürecinin en üst basamağında olduğu için size onlar geliyor zaten. Annem evde olmasına izin vermezdi ama gizli gizli sokardım, yıkardım.

Devamını Oku