Pentagon’dan Pençe Kılıç tepkisi: Türkiye doğrudan ABD askerlerini tehdit etti!

Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Bülent Orakoğlu'nun bugünkü (28.11.2022)''Pentagon’dan Pençe Kılıç tepkisi: Türkiye doğrudan ABD askerlerini tehdit etti!'' başlıklı yazısı.

Pentagon, Türkiye’nin, Suriye’de “ABD askerlerinin konuşlu olduğu bölgede” PKK/YPG terör örgütünü hedef aldığını belirterek “Türkiye doğrudan ABD askerlerini tehdit etti’ iddiasında bulundu. ABD basınında, Türk savaş uçaklarının geçtiğimiz salı günü Haseke’nin kuzeyinde vurduğu terör örgütü PKK/YPG hedefinin, ABD askerlerinin konuşlu olduğu karargaha yakın bir yer olduğu iddia edilmişti. (Yaklaşık 300 metre) Pentagon Sözcüsü Patrick Ryder ise yazılı bir açıklama yaparak Türkiye’nin hedef aldığı PKK/YPG terör örgütü unsurlarını “yerel ortak” olarak tanımladı. Ryder, açıklamasında sağır sultanın bile duyduğu ABD eski Başkanı Trump’un “İŞİD’i (DEAŞ) Obama kurdu” söylemlerini dahi göz ardı edip DEAŞ tiyatrosunu tekrar tekrar dillendirerek Amerikan çıkarları söz konusu olduğunda her yalanın mübah olduğu anlayışı ile savunması şüphesiz dinazorlaşmış bir terör devletine işaret olarak görülmeli. Ryder’e göre Savunma Bakanlığı, Suriye’nin kuzeyinde, Irak’ta ve Türkiye’de tırmanan gerilimden derin endişe duyuyormuş. Bu tırmanış, DEAŞ Karşıtı Küresel Koalisyon’un DEAŞ’ı zayıflatmak ve yenilgiye uğratmak için yıllardır sürdürdüğü ilerlemeyi tehdit ediyormuş. Suriye’deki son hava saldırıları, Suriye’de DEAŞ’ı yenmek ve on binden fazla DEAŞ tutuklusunun gözetimini sağlamak üzere yerel ortaklarla çalışan ABD personelinin güvenliğini doğrudan tehdit ediyormuş. ABD Savunma Bakanlığı açıklamasında skandal ve bir o kadar da trajikomik ibarelere yer verilmiş. Ryder’in açıklamadan çok hegemonik gücü her geçen gün yerle bir olan tutarsız, ipe sapa gelmez, yalancılıkta Pinokyo’yu bile sollayan güvenilmez bir devlet anlayışından bahsediyoruz. “Hem Türkiye’de hem de Suriye’de meydana gelen sivil can kaybını kınıyor ve taziyelerimizi sunuyoruz” sözleriyle şerefsiz çocuk katili bir terör örgütünü Türk Silahlı Kuvvetleri ile eş tutmak ancak ABD gibi bir terör devletine yakışan bir tutum sanırım. PKK/YPG’li teröristlerin Ayn el Arap ve Kamışlı’da Amerikan Özel Kuvvetleri’ne mensup savaş eğitmenleri tarafından eğitilip sivillerin kalabalık olduğu mahallerde bombaların patlatılmasını da organize eden Amerika’nın ta kendisi. Türkiye’deki iktidarı devirmek için sivil hedefleri özellikle seçip meskun mahal saldırılarının mucitleri de ABD’li savaş eğitmenleri olduğunu dünyanın bütün istihbarat örgütleri biliyor. Ryder’in “Sivillerin kasten hedef alındığı haberlerinden de endişe duyuyoruz” söylemi tam bir rezalet ve zillet örneği sanırım. Zira İstiklal Caddesi’nde patlatılan bomba olayını önce organize et, sonra da gerginliğin azaltılması için çağrıda bulunup, “Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarını kabul ediyoruz” yalanı ile “Ateşkesi sürdürmek için Türkiye ve yerel ortaklarımızla görüşmeye devam edeceğiz” sözü de palavra zaten. Zira ateşkes devletler arasında yapılır. Terör örgütleri ile mücadele edilir. Tabii ki saygın devletler açısından!

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ekrem İmamoğlu Fatih Sultan Mehmet’in emaneti İstanbul’a dev kilise mi yapıyor? 01 Şubat 2023 | 727 Okunma Kılıçdaroğlu’ndan SADAT’A Goebbels teknikleri ile seçimler öncesi ortalığı karıştıracak KAOS suikastlar uyuyan hücreler iftirası mı? 30 Ocak 2023 | 589 Okunma İmamoğlu’ndan İsveç’te Kur’an-ı Kerim’in yakılması üzerine sosyal medyada skandal açıklamalar? 25 Ocak 2023 | 4.774 Okunma Kılıçdaroğlu’nun SADAT ŞOV’unu savunan muhalefet medyasının görmezden geldiği üç önemli nokta 23 Ocak 2023 | 1.059 Okunma Kılıçdaroğlu SADAT’ı neden ve nasıl tehdit etti? 18 Ocak 2023 | 1.490 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar