Kurnaz ihtiyar Luka’lar

Maksim Gorki’nin Ayaktakımı Arasında adlı oyununda yaşlı bir adam var, adı Luka. Bugünler onun devriymiş gibi görünüyor. Gerçeklerle doğruların bir önemi yok. Neye inanmak istiyorsan gerçek o, neye selam...

Maksim Gorki’nin Ayaktakımı Arasında adlı oyununda yaşlı bir adam var, adı Luka. Bugünler onun devriymiş gibi görünüyor. Gerçeklerle doğruların bir önemi yok. Neye inanmak istiyorsan gerçek o, neye selam durmak istiyorsan doğru o. İnandığın şey, yeter ki içinde bulunduğun duruma katlanmanı sağlasın.

Bütün mesele, ayakta durmanı sağlayacak olan teselli!

*

Oyundaki ihtiyar Luka öyle diyor: “Hiçbir pire kötü değil, hepsi atlar zıplar, hepsi siyah.” Yatağı yorganı sarmış, ne var ki bunda, ne olmuş? Sen buna kafayı takma!

Bizde son yıllarda işte bu İhtiyar Luka’lar galebe çaldı.

Şu seçimi kazanman için gerekiyor madem, ne olduğuna bakmadan oyu almaya bakacaksın! Falanca Atlantik örgütüymüş, filanca bunun desteğindeymiş, üstünde durmayacaksın. Bak ne örnekler var, öğren, siyaset dediğin kıvraklık sanatı. Hem öyle ya, oyunu kurallarına göre oynayacaksın!

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
2019 yerel seçimi hakkında 20 Şubat 2019 | 424 Okunma Türkiye’nin geleceğine! 13 Şubat 2019 | 158 Okunma Bolton’lara karşı biz 10 Şubat 2019 | 283 Okunma Bolton’lara karşı biz 10 Şubat 2019 | 21 Okunma ‘Kötü’lerle ‘İyi’ler 06 Şubat 2019 | 143 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar