Havalimanları, taşımacılığın ötesinde değerlerler taşır

İstanbul Havalimanı açılışının Cumhuriyet kutlamaları sırasında gerçekleşmesi, Türkiye’nin “değerleri”ni bir kez daha düşünmeye imkan sağladı.  Cumhuriyet...

İstanbul Havalimanı açılışının Cumhuriyet kutlamaları sırasında gerçekleşmesi, Türkiye’nin “değerleri”ni bir kez daha düşünmeye imkan sağladı. 

Cumhuriyet kutlamaları, bir var olma mücadelesinin hatırlanması anlamına geliyor. Bu var olma mücadelesi, Anadolu’nun yeniden yapılanırken dünya sisteminde yeniden konumlanmasını da ifade ediyor. 

Yaklaşık yüz yıl öncesinde olduğu gibi bugün de ülkelerin dünya üzerindeki yerleri sadece coğrafi konumlarıyla anlam kazanmıyor. Ülkenin stratejik konumu, ülke içinde yaşayan halkların toplumsal uyumu, bir arada yaşama kültürünün siyasette nasıl karşılık bulduğu, yönetim kalitesi ile ekonomik gücü ve askeri kapasitesi o ülkeye değer veren en önemli unsurlar olarak kabul ediliyor. 

Eklemek gerekir ki ülkelerin uluslararası sistemdeki yer

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İflas eden tüccar, eski defterleri karıştırırmış 27 Şubat 2019 | 3.433 Okunma Fransa’da Yahudi düşmanlığı 22 Şubat 2019 | 216 Okunma ABD’de Amerikan tipi darbe 20 Şubat 2019 | 2.447 Okunma ABD-Rusya: denetimli gerginlik 15 Şubat 2019 | 4.139 Okunma Oyun kötüyse, rol kapmaya çalışan çok olur 13 Şubat 2019 | 1.538 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar