Türkiye’nin yeni Afganistan stratejisi

Her ne kadar ABD Başkanı Joe Biden, 'ne yenilgi ne de zafer' diye ahkâm kesse de Amerikan medyası ve kamuoyu Afganistan'dan çekilme kararını kaçınılmaz bir trajedi ve yenilgi olarak görüyor. ABD'nin Afganistan hezimetine...

Her ne kadar ABD Başkanı Joe Biden, 'ne yenilgi ne de zafer' diye ahkâm kesse de Amerikan medyası ve kamuoyu Afganistan'dan çekilme kararını kaçınılmaz bir trajedi ve yenilgi olarak görüyor.
ABD'nin Afganistan hezimetine Rusya'yı da ortak eden çoğu analizci de 'iki ordu ama aynı sonuç' görüşünde birleşiyor. Gerçekten de tarihin en güçlü iki devleti 'stratejik kibirlerinin' enkazı altında kaldı. Kaderin cilvesine bakın ki dünyanın en fakir ülkelerinden Afganistan farklı dönemlerde modern zamanların Rusya ve ABD gibi iki süper gücünü yerle bir etti.
Fakat bu değerlendirmelerin yol açtığı zafer sarhoşluğuna fazla kapılmamak gerekir. ABD'nin çekilmesindeki hinliği ve tuzakları da görmek lazım.
Zira...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Darbe manyağı bir akademik maganda 18 Temmuz 2021 | 171 Okunma 15 Temmuz ve Batı’nın hegemonik ölümü 15 Temmuz 2021 | 48 Okunma Türkiye’nin yeni Afganistan stratejisi 11 Temmuz 2021 | 201 Okunma AB/D’deki rejim krizleri 08 Temmuz 2021 | 68 Okunma ‘Terör taciri’nin ‘insanlık’ raporu 04 Temmuz 2021 | 63 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar