Rusya’nın Hafter satrancı

Dünyanın İran-ABD arasındaki gerilime odaklandığı bir dönemde Türkiye ve Rusya'nın girişimiyle Libya'da 12 Ocak'ta yürürlüğe giren ateşkes anlaşması, darbeci General Halife Hafter'in sırtını yasladığı Mısır, BAE, Suudi Arabistan ve Fransa'nın yoğun baskısı nedeniyle imzalanamadı.

Burada tabi belirleyici aktör ne Hafter ne de onun sırtını sıvazlayanlar.
Amerikan basınına göre Hafter'i ateşkesten vazgeçiren asıl güç ABD yönetimi. Zira ABD, Suriye'de olduğu gibi Libya'da da Rusya ve Türkiye'nin öncülük ettiği barış sürecinin başarıya ulaşmasını stratejik çıkarlarına yönelik ağır bir darbe olarak görüyor.
Ne var ki ABD'nin talimatıyla önceki gün Moskova'dan apar topar kaçan Hafter, bundan sonra Rusya'dan aldığı hayati desteği kaybedebilir.
Çünkü İran'dan Libya'ya uzanan Basra Körfezi ile Doğu Akdeniz hattında etkinliği giderek artan Rusya hem askeri hem mali hem de siyasi ve diplomatik açıdan Hafter için özellikle de uluslararası alanda en etkili meşruiyet kaynağı konumunda.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Atlantik’i sarsan korona darbesi 29 Mart 2020 | 135 Okunma ‘Korona devrimi’ 22 Mart 2020 | 74 Okunma Dünya can, Trump koltuk derdinde... 19 Mart 2020 | 2.249 Okunma Küresel sistemde korona tsunamisi 15 Mart 2020 | 63 Okunma ABD’yi sarsan OPEC darbesi 12 Mart 2020 | 239 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar