Putin’in İdlib ruleti

Suriye'de muhaliflerin son kalesi İdlib'deki krize bel bağlayan felaket tellalları istediklerini bulamayacak. Tıpkı Afrin, Cerablus, Elbab, Azez, Tel Abyad ve Resul Ayn'da olduğu gibi İdlib'de de yine Türkiye'nin dediği olacak.

Soçi ve Astana mutabakatlarına göre çatışmasızlık bölgesi olarak ilan edilen İdlib'de Türkiye garantör ülke. Yani bu bölgenin çatışma sahasına dönüşmemesi için her tür askeri tedbiri alma yetki ve gücüne sahip bir aktör.
Şunu unutmayalım ki Rusya, İdlib'de bazı konularda Türkiye ile tam anlaşamasa da bu krizin Doğu Akdeniz, Ortadoğu, Karadeniz, Kafkaslar, Balkanlar, Orta Asya, AB ve ABD ile ilişkileri etkilemesi yanında özellikle iki ülke arasındaki enerji, savunma ve nükleer anlaşmaları da kapsayan pozitif ivmeyi zedeleyecek boyutlara ulaşmasını asla istemez.
Zira ABD ve müttefiklerinin enerji ve yaptırım kuşatması altındaki Rusya için dünya pazarlarına çıkışın tek kapısı sadece Türkiye. Eğer Türkiye olmazsa Rusya yine Baltıklara hapsolur,

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dünyayı Batılılaştırma projesinin iflası 16 Şubat 2020 | 54 Okunma Putin’in İdlib’deki Yankee zihniyeti 13 Şubat 2020 | 97 Okunma Koronavirüs kimin Çernobil’i olacak? 09 Şubat 2020 | 111 Okunma Putin’in İdlib ruleti 06 Şubat 2020 | 2.741 Okunma Irkçı Fiske’cilere ‘Osmanlı tokadı’ 02 Şubat 2020 | 40 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar