İran’ın 11 Eylül’ü

ABD'nin önceki gün Irak'ın başkenti Bağdat'ta İran'ın Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Güçleri Komutanı General Kasım Süleymani'ye (63) yönelik düzenlediği suikast sadece Nijerya'dan Hindistan'a, Afganistan ve Yemen'den Körfez'e kadar uzanan coğrafyadaki Şii jeopolitiğinde değil küresel siyasette de depreme yol açtı.

ABD'nin Şiilerin 'ulusal kahraman' olarak gördüğü General Süleymani'ye yönelik infazı İslami rejim için her açıdan bir 11 Eylül saldırısı olarak nitelenebilir.
Birçok analistin de işaret ettiği gibi bu suikasttan sonra Ortadoğu başta olmak üzere Afrika, Güney Asya ve Orta Asya'daki Şii coğrafyası ile Çin, Rusya, Avrupa ve Türkiye ekseninde ABD açısından yeni bir süreç başlayacak.
İran ve ABD arasındaki çatışmaların ana cephesi olan Irak, Suriye ve Lübnan dışındaki alanlarda da kıyasıya bir vekalet savaşına tanıklık edeceğiz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İdlib’de soykırıma ‘amen’ diyenler 23 Şubat 2020 | 46 Okunma ABD’nin kırılgan Türkiye paradoksu 20 Şubat 2020 | 310 Okunma Dünyayı Batılılaştırma projesinin iflası 16 Şubat 2020 | 59 Okunma Putin’in İdlib’deki Yankee zihniyeti 13 Şubat 2020 | 98 Okunma Koronavirüs kimin Çernobil’i olacak? 09 Şubat 2020 | 111 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar