Dünyanın gidişatı

Amerikalı tarih profesörü Alfred W. McCoy, bu ay çıkan 'To Govern the Globe/Yeryüzünü İdare Etmek' isimli yeni kitabında son 600 yılda beş ayrı kıtada kurulan imparatorlukları ve onların siyasi sistemlerini...

Amerikalı tarih profesörü Alfred W. McCoy, bu ay çıkan 'To Govern the Globe/Yeryüzünü İdare Etmek' isimli yeni kitabında son 600 yılda beş ayrı kıtada kurulan imparatorlukları ve onların siyasi sistemlerini incelemiş.
Altı asırlık jeopolitik dönemde 90 imparatorluk kurulmasına rağmen ilginçtir küresel sistemin siyasi rejimi (idare şekli) sadece üç kez değişmiş.
İmparatorlukların sona erdiği yeni dönemi insanlığın en kötü çağı olarak niteleyen Amerikalı tarihçi, buna gerekçe olarak ise iklim değişikliğinin yol açacağı çevre felaketlerini gösteriyor. Ona göre bu felaketler siyasi ve toplumsal yaşamı dayanılmaz hale getirecek.
Fanatik bir Atlantikçi olan McCoy, yükselen Avrasya güçlerini...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yeni küresel ekonomik salgına karşı yeni paradigma 02 Aralık 2021 | 15 Okunma Eski Ortadoğu’da yeni Türkiye rüzgârı 28 Kasım 2021 | 161 Okunma Atlantik’in son kurşunu: Döviz saldırısı 25 Kasım 2021 | 136 Okunma Dünyanın gidişatı 21 Kasım 2021 | 97 Okunma TDT: Türkiye’nin yeni küresel hamlesi 14 Kasım 2021 | 138 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar