Donald Trump’a ‘Kennedy uyarısı’

Amerika'daki savaş lobisinin Donald Trump'a yönelik kuşatması artık infaz aşamasına vardı. Bunun en açık kanıtı ise 22 Kasım 1963'teki John F. Kennedy suikastına ait belgelerin Trump imzasıyla kamuoyuna...

Amerika'daki savaş lobisinin Donald Trump'a yönelik kuşatması artık infaz aşamasına vardı. Bunun en açık kanıtı ise 22 Kasım 1963'teki John F. Kennedy suikastına ait belgelerin Trump imzasıyla kamuoyuna açıklanmasıdır.
Buradaki sembolizm, analoji ve ikazın ne anlama geldiği çok açık.
Trump'ın da Kennedy gibi savaş karşıtı ve izolasyonist bir politikacı olması 'derin devlet'in sabrını taşırmış görünüyor. Dünya kamuoyu, Kennedy'nin SSCB ile nükleer silahlanma yarışına karşı çıktığı ve Vietnam Savaşı'nı bitirmek istediği için savaş lobisi tarafından 'tasfiye edildiğine' inanıyor. Trump da denizaşırı savaş ve işgal maceralarından kaçındığından dolayı hedefte.

***

Hatırlayalım.
ABD'deki müesses nizamın kartel medyadaki temsilcileri başkan seçilen Trump'ı daha yemin içmeden topa tutmaya başladı. CFR'nin başkanlığını yürüten Richard N. Haass, 21 Ocak 2017 tarihli "Amerika'nın Yerini Kim Dolduracak?" başlıklı makalesinde, "Artık küresel sahneden çekiliyoruz" diyerek Trump'ın gelişini emperyal ABD'nin ölümüyle özdeşleştirmişti.
Harvard Üniversitesi ekonomistlerinden ve Barack Obama'nın Ulusal Ekonomik Konsey Direktörü Lawrance Summers da 4 Haziran 2017'de WP'de çıkan yazısında, Trump'ın iki gün önce Kongre'den çıkan ticaret savaşları ve gümrük duvarlarını yükseltme tasarısını imzalamasını, ABD'nin 75 yıllık liberal kapitalist siyasetinde tarihi bir hasar ve kırılma olduğunu vurgulamıştı.

***

Bu tasarıyla ABD, havariliğini yaptığı serbest ticaret yerine milliyetçi ve korumacı bir ekonomik anlayışa geçtiğini dünyaya ilan etmiş oldu. Fareed Zakaria da 1 Haziran 2017'de Trump'ın Paris İklim Anlaşması'ndan çekilmesini, "Bu karar, II. Dünya Savaşı sonrası dış politikadan radikal kopuşun simgesidir" şeklinde yorumlamıştı.
Bu tür eleştirilere karşı Trump kabinesinden Ulusal Ekonomik Konsey Direktörü Gary Cohn ile Ulusal Güvenlik Danışmanı H. R. McMaster, 30 Mayıs 2017'de WSJ gazetesine ortak makale yazdı.
İki danışman Trump Doktrini'ni şöyle özetledi: "Önce Amerika demek, Amerika'nın yalnız olduğu anlamına gelmez. Çünkü dünya artık küresel

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erbil saldırısı, CAATSA, S-400’ler ve NYT itirafı 18 Temmuz 2019 | 197 Okunma Unut(k)anlar için bir 15 Temmuz meseli... 14 Temmuz 2019 | 48 Okunma Bosna’daki asıl soykırımcı güç Hıristiyan Batı’ydı 11 Temmuz 2019 | 25 Okunma S-400 restini nasıl okumalı? 07 Temmuz 2019 | 1.321 Okunma Çin’in grand stratejisi 04 Temmuz 2019 | 50 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar