Amerika’nın yeni dış politika paradigması

Ekonomik, askeri, teknolojik ve siyasi açıdan dünyanın küresel ekseni Atlantik'ten Avrasya'ya doğru kayıyor. Tarihi bir değişim sürecinden geçiyoruz. Bu bağlamda ulus aşırı şirketlere ve finans kapitalizme...

Ekonomik, askeri, teknolojik ve siyasi açıdan dünyanın küresel ekseni Atlantik'ten Avrasya'ya doğru kayıyor. Tarihi bir değişim sürecinden geçiyoruz.
Bu bağlamda ulus aşırı şirketlere ve finans kapitalizme dayalı neoliberal piyasa uygarlığının ana taşıyıcısı olan küresel statüko her yandan can çekişiyor.
Özellikle de mevcut uluslararası sistemin merkez ülkesi konumundaki ABD'deki yönetim krizi giderek derinleşiyor. Çünkü halkın vahşi şirketlere kurban verildiği 'Corporate America' denilen siyasi sömürü aygıtı sürdürülebilir olmaktan çıktı. Bir bakıma reel-kapitalizm miadını dolduruyor.
Çökmenin eşiğine gelen bu sistematik...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yedi asır sonra yine ‘İki Cihan Âresinde’yiz 25 Eylül 2022 | 81 Okunma Ukrayna Savaşı’nda yeni aşama 22 Eylül 2022 | 351 Okunma Yeni ABD: Avrasya Birleşik Devletleri 18 Eylül 2022 | 152 Okunma Rahat yüzü görmeyenlerle ‘rahatı kaçanlar’ın savaşı 15 Eylül 2022 | 91 Okunma Geçmişiyle savaşan siyasi Don Kişotlar 11 Eylül 2022 | 114 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar