İnternet kullanıcılarına İnsan Hakları Rehberi

İnterneti kullanırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini, haklarınızı, yasalara aykırı, gereksiz ve orantısız bir müdahaleye maruz bırakıldığınızda ne yapmanız gerektiğini ya da kısıtlamalarla...

İnterneti kullanırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini, haklarınızı, yasalara aykırı, gereksiz ve orantısız bir müdahaleye maruz bırakıldığınızda ne yapmanız gerektiğini ya da kısıtlamalarla ilgili olarak başvurulabilecek mevcut yasal çözümleri biliyor musunuz? 

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin; “İnternet Kullanıcıları İçin İnsan Hakları Rehberi“ bütün bu soruların yanıtını veriyor. Kılavuz internet bağlamında, pratikte hak ve özgürlüklerin neler olduğu, bunların nasıl kullanılabileceği ve bunun yanı sıra, hukuksal yollara nasıl başvurulabileceğiyle ilgili bilgiler sunuyor.

Belirli dönemlerde güncellemeye açık, gelişmekte olan dokümanda kısaca şu bilgilere yer veriliyor:

- Kamu yetkilileriyle, internet hizmet sağlayıcılarıyla veya diğer gruplarla veya kullanıcı gruplarıyla ilişkilerinizde, toplumsal cinsiyet, ırk, renk, dil, din veya inanç, siyasi veya diğer görüş, ulusal veya sosyal köken, ulusal bir azınlıkla bağlantı, mülk, doğum veya etnik köken, yaş veya cinsel yönelim gibi diğer durumlarınız nedeniyle size karşı ayrımcılık yapılmamalıdır.

- İnternet üzerinden çevrimiçi olarak kendinizi ifade etme ve diğerlerinin bilgi ve görüşlerine erişim özgürlüğüne sahipsiniz. Buna, siyasi konuşmalar, dinle ilgili görüşler, olumlu kabul edilen ve incitici bulunmayan görüş ve ifadelerin yanı sıra, diğerlerini rencide edebilecek, şoke edebilecek veya rahatsız edebilecek görüş ve ifadeler de dahildir.

- Mahremiyet hakkı dahil olmak üzere, başkalarının saygınlığına veya haklarına gerekli duyarlılığı göstermelisiniz; kısıtlamalar ayrımcılığı, nefret duygularını veya şiddeti tetikleyen ifadeler için uygulanabilir.

- Telif hakları dâhil olmak üzere, fikri mülkiyet haklarının korunmasına saygı göstermek suretiyle içerik yaratmakta, içeriği yeniden kullanıp dağıtmakta serbestsiniz…

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Görüntü isyan ettiriyor ama çözüm üretmiyor 26 Mayıs 2019 | 13 Okunma Çocuğun da ‘unutulma hakkı’ var! 19 Mayıs 2019 | 22 Okunma Sorgulamazsan tacizler devam eder 05 Mayıs 2019 | 57 Okunma Gazetecilik ölmüyor dönüşüyor! 28 Nisan 2019 | 1.059 Okunma TGC’de eski yönetim yeni ilkeler 21 Nisan 2019 | 10 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar