Zikrim ağustos şeyhim karınca

İnsan insana, gece gündüze, ay güneşe döner. Âlemin ortasında, kalbimizin etrafında döner dururuz.***Ezelden maceramız devam ediyor. Dünyayı ayrı, ahireti ayrı düşünürüz bazen. Dünyada...

İnsan insana, gece gündüze, ay güneşe döner. Âlemin ortasında, kalbimizin etrafında döner dururuz.

***

Ezelden maceramız devam ediyor. Dünyayı ayrı, ahireti ayrı düşünürüz bazen. Dünyada inandığımız Allah’ı ayrı, ahirette bizi karşılayacak olan Allah’ı ayrı tasavvur ederiz. Oysa bu ikilik varlığın bölünmesi anlamına gelir. Aşkta varlık parçalanmaz, dünya ve ahiret birbirinden kopmaz. İnsanı yaşatan, sonra değiştiren, ahirete hazırlayan zamanın sahibi aynı. O aşkla yaşar, ebediyet yolculuğuna o aşkla devam ederiz.

“Hakk’ı seven aşıkların/Eğlencesi tevhit olur.” Tevhit ehlinin aşkı kavidir. Allah âşıkları kendine yaklaştırır, aşklar pekişir.

Aşk ehli karıncayla konuşur, dertleşir. Karıncayı karınca yapan, karıncayı kemal mertebesine taşıyan öz aşktır. Aşk; emeğin, alın terinin, sadakatin, bağlanmanın, azmin ve kararlılığın karıncada açığa çıkmasıdır. Gören her göz, işiten her kulak için karınca, ne büyük bir yol gösterici, ne büyük bir mürşittir.

Şeyhimiz karınca. Gönlümüzü sonsuz aşka açar, zikirle ağustosta...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye sevgisi imandandır 25 Eylül 2022 | 64 Okunma Türkiye meselesi 18 Eylül 2022 | 76 Okunma Zikrim ağustos şeyhim karınca 11 Eylül 2022 | 48 Okunma Her dem yeniden doğarız 04 Eylül 2022 | 96 Okunma ‘Dönünce bütün gövdesiyle döner’ 28 Ağustos 2022 | 94 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar