Türkiye sevgisi imandandır

Allah insanı başka gözlerden uzak tutarak var eder. Anne karnında insanı saklar, adeta insanı insandan saklar. İlk mahremiyet duygusu da anne karnında başlar. İnsan her şeyden beri kılınmış orada.İnsan kendini nerede...

Allah insanı başka gözlerden uzak tutarak var eder. Anne karnında insanı saklar, adeta insanı insandan saklar. İlk mahremiyet duygusu da anne karnında başlar. İnsan her şeyden beri kılınmış orada.
İnsan kendini nerede saklar? Kalbinde, bir sözün içinde. Bir kalbin içinde var olur, saklanır.

Ev kalbimiz, mahremimiz…

Ev, ilklerin temaşa edildiği yer. İnsanın bir anlamda yeryüzündeki ilk vatanı. Bunun için gerek güvenin, gerek mahremiyetin, gerekse aidiyet duygusunun oluştuğu ilk mekan. Kalbimiz orada şekillenir. Kalp evde ne ile dolmuşsa hayatımızın tümüne o yansır.

Hayat tüm hızıyla devam eder ve biz her nereye gidersek evimize döneriz. Yani, kalbimize. İnsanın iç dünyasına döndüğü yer orası. Bir inziva, bir uzlet mekanı. Kendimize yaptığımız yolculuğun başlangıç ve bitiş yeri. Her birimizin evi, küçük sılası.

***

Bir de Kâbe var. Yani, hepimizin ortak büyük sılası. Kâbe ilk varoluşumuzu ve tüm insanlığın ikrarını temsil eder. Nerede olursak olalım arayıp o istikameti buluruz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Zamanın ve kelimenin ruhu 04 Aralık 2022 | 56 Okunma Hata bizi şifalı kılar 27 Kasım 2022 | 79 Okunma İnsanlık susarak ölüyor 20 Kasım 2022 | 116 Okunma Hangi yolun sonuna çıkmak istersin? 13 Kasım 2022 | 44 Okunma Türkçe ağzımda annemin ak sütü 06 Kasım 2022 | 118 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar