İnsan ‘an’da okusun kendini

Bir taşı suya atmak gibi olup geçiveriyor bazı şeyler. Kısacık bir zaman halkalanıyor sanki suyun üstünde ve kaybolup gidiyor sonra. Ne suyun üstündeki izleri biraz daha tutmak mümkün orada, ne taşı geriye almak. Bir...

Bir taşı suya atmak gibi olup geçiveriyor bazı şeyler. Kısacık bir zaman halkalanıyor sanki suyun üstünde ve kaybolup gidiyor sonra. Ne suyun üstündeki izleri biraz daha tutmak mümkün orada, ne taşı geriye almak.

Bir taşı bir halkaya çevirmenin, bir izi bir yerde tutamamanın hakikati ne ola ki? İnsan zamanın ne içinde ne de dışında. Olması gereken yerinde. Bir ömürde bir beden mesela. Kalp değişiyor, adım değişiyor, bakış değişiyor, alkış değişiyor, ağıt değişiyor. Fakat bir bedende insan olmak gerçeği değişmiyor.

Hakikat bize görünmek için çabalar. Muzdarip etmez, insana kendini öğretir. Kendini öğütler insana.

İnsan kendinden bir an koparsa, hakikat yolunu değiştiriyor. Kendi yokmuş gibi davranan, başkasını nasıl görebilir? Hangi yöne dönerse dönsün kendini görmeyen hakikate nasıl uyanabilir? Etrafına gönlü gibi bakmayanın da o hakikatten işiteceği bir söz olabilir mi?

İnsan hakikate gönülden bağlanırsa koca bir gönle, körü körüne bağlanırsa koca bir köre dönüşür.

Başlangıç ve son, taş, su, iz, halka, geçen zaman insandır. İnsanın yansıyan...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Eski libas gibi aşığın gönlü 04 Haziran 2023 | 98 Okunma Baharı beklerken ömrüm kış oldu 28 Mayıs 2023 | 162 Okunma Büyük Çerkes sürgünü 21 Mayıs 2023 | 343 Okunma Engelli uzvunu yitirir, insan olma vasfını değil! 14 Mayıs 2023 | 44 Okunma Allah Türkleri üstün yarattı 07 Mayıs 2023 | 557 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar