Engelli uzvunu yitirir, insan olma vasfını değil!

Türkiye’nin tek gerçeği, tek gündemi siyaset değil. Mülteciler değil. Tek gerçeğimiz Rusya ve Amerika ile ilişkiler de değil. Başka hayatlarımız, başka gerçeklerimiz de var. Açık...

Türkiye’nin tek gerçeği, tek gündemi siyaset değil. Mülteciler değil. Tek gerçeğimiz Rusya ve Amerika ile ilişkiler de değil. Başka hayatlarımız, başka gerçeklerimiz de var. Açık yüreklilikle konuşmamız gereken gerçekler.

Milyonlarca insanın hayatını doğrudan etkileyen bir olguyla karşı karşıyayız. İtiraf etmeliyiz; sadece “özel günler” parantezinde hatırladığımız bir mesele, özürlü/engelli meselesi.

***

Tecrübelerimizden biliyoruz ki, engellilerin sorunlarının çözümü pek çok sorun gibi zihniyetle ilgilidir.

Zihniyet değişmediği sürece, engellilere dönük hangi yasaları, hangi düzenlemeleri geçirirseniz geçirin sağlıklı sonuçları almanız mümkün değildir.

Aslolan bakış açısıdır. Toplum engellilere nasıl bakıyor? Onlara yaklaşımı nasıl? Engelli, toplumda “muhtaç” bir varlık olarak mı algılanıyor, yoksa -her insan gibi- bir “birey” olarak mı?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Engelli uzvunu yitirir, insan olma vasfını değil! 15 Mayıs 2022 | 38 Okunma Menzile giden yol 08 Mayıs 2022 | 292 Okunma İnsanın içindeki kelime garip 01 Mayıs 2022 | 52 Okunma İlk gençlik yıllarımda tutulduğum sevda: Erol Güngör 24 Nisan 2022 | 271 Okunma ‘İbrahim içimdeki putları devir’ 17 Nisan 2022 | 113 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar