Türk sineması TRT Diyanet’e emanet

Ülkemizde sinema sanatı giderek popülerleşiyor, beyazperde, hatırı sayılır düzeyde kitlelere ulaşıyor. Geçen yıl 71 milyonun üzerinde bilet satılmış. Ağırlıklı olarak genç bireyler...

Ülkemizde sinema sanatı giderek popülerleşiyor, beyazperde, hatırı sayılır düzeyde kitlelere ulaşıyor. Geçen yıl 71 milyonun üzerinde bilet satılmış. Ağırlıklı olarak genç bireyler sinemaya gidiyor, tercihlerini de (yine ağırlıklı olarak) Türk filmlerinden yana koyuyorlar.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yapım destekleri, yurt içi ve dışında düzenlenen festivaller ve kazanılan ödüller de sektöre belli bir ivme kazandırdı. Kimi zaman bir film, (Ayla’da olduğu gibi) izleyenlerin yüreğine dokunuyor ve küresel çapta bir sempati yaratabiliyor.

Hal böyle iken, sinema, medyamızda, özellikle de televizyonlarda (bir estetik ve hikaye anlatma sanatı olarak) yeterince yer bulabiliyor mu kendine? Hayır!

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Nobel’ciler neyi kaşıdı? 12 Aralık 2019 | 38 Okunma Soykırım Nobel’i! 10 Aralık 2019 | 56 Okunma 40 milyon dolarlık şeytan üçgeni 03 Aralık 2019 | 102 Okunma Dünyayı ayağa kaldıran Türk 02 Aralık 2019 | 321 Okunma Yıldız Kenter’den payıma düşen… 19 Kasım 2019 | 97 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar