Kaşıkçı olayında Türkiye neler yapacak?

Sadece iki seçenek var.. Üçüncüsü yok..  2 Ekim’de ne oldu?  Suudi Arabistan Konsolosluğuna giren gazeteci Cemal Kaşıkçı’dan bir daha haber alınamadı..-Cemal Kaşıkçı...

Sadece iki seçenek var.. Üçüncüsü yok..  2 Ekim’de ne oldu?  Suudi Arabistan Konsolosluğuna giren gazeteci Cemal Kaşıkçı’dan bir daha haber alınamadı..-Cemal Kaşıkçı öldürüldü veya kaçırıldı..Televizyonlarda zaten bütün sıcak görüntüler detaylarıyla yayınlanıyor..Yaşananlara bakınca da Suudi Arabistan’ın telaş içinde bir şeyler yapmaya çalıştığı görülüyor..Dışişleri, İçişleri ve Adalet Bakanlıkları eş güdüm içinde çalışıyor..İşin istihbarat boyutunu da atlamamak lazım..
 
DELİLLER TOPLANIYOR
 
Türkiye uluslararası boyutu ağır basan bu konuda kısa süre içinde harekete geçti..Deliller yeni değil, 2 Ekim itibarıyla toplanmaya başladı..İpuçlarının hepsi birleştiriliyor..Ulaştığımız bilgilere göre Türk devletin elinde Kaşıkçı olayına ilişkin önemli kanıtlar var..
 
TEREDDÜT YOK
 
Bu sıradan bir olay değil..Karmaşık ve çok boyutlu bir duruma doğru evriliyor..Başka yeni şeyler de çıkabilir..Beklemekte fayda var..Ama en önemlisi de iç politika malzemesi kesinlikle yapılmamalı..Türkiye adımlarını ta başından beri tereddüde mahal bırakmadan atıyor..Uluslararası hukuk kurulları ve Viyana Sözleşmesi çerçevesinde..Ne yapılması gerekiyorsa yapıyor..
 
CİNAYET İŞLENDİYSE İZİ KALMIŞTIR
 
Olayın ardından günler geçtikten sonra içeri girilmesinin bir anlamı var mı?Bu soruyu hepimiz kendi kendimize sorduk..Ben de önemli bir yetkiliye sordum:-“Olmaz olur mu.. Cinayet işlendiyse izi mutlaka bırakılmıştır..”Olay yeri inceleme ekibi son teknolojiyi kullanıyor..Öyle bir şeyi saklamak veya tamamen yok etmek mümkün değil..Sadece yok ettiğini zannedersin!Bu özgüvenin olması çok önemli..Belli ki “olayların” nasıl geliştiğine yönelik çalışmalarda önemli mesafeler katedilmiş..Soruların cevaplarının ispatlanması gerekli..O yönde ilerleniyor..
 
SUUDİ ARABİSTAN İTİBAR KAYBEDECEK
 
Hiç kimse, haklı olarak dünyanın herhangi bir ülkesindeki Suud büyükelçiliği veya konsolosluğuna gitmek istemeyecektir..Can güvenliği sebebiyle..Ciddi bir itibar kaybından bahsetmek mümkün..Nasıl sonuçların doğacağını da yakında hep birlikte göreceğiz..
 
SUÇU BİRİSİNE YIKABİLİRLER Mİ?
 
Gözler Riyad yönetiminde..Bazı senaryolar ve hatta içeriden birisinin suçu üstlenebileceğinden de söz ediliyor..-“İşte şu adam bu işi bizim hiçbir bilgimiz olmadan yapmış..”-“Biz de onu yakaladık, sorguladık, tutukladık ve cezalandırdık..”Yani akla hayale gelmeyecek yöntemler ortaya çıkabilir..
 
NİYE TÜRKİYE SEÇİLDİ?
 
Gelişmelere bakıldığında ciddi bir hazırlık sürecinden söz etmek mümkün..Cinayet veya kaçırılma..Her neyse neden Türkiye seçildi?Cevabı aslında çok basit..-Türkiye uluslararası alanda önemli başarılara imza atıyor..-Başarılı saha operasyonları gerçekleştiriliyor..“Bak ben senin ülkende bu operasyonu yapabiliyorum” mesajı verilmiş olabilir.. İyi tamam her şeye de eyvallah ama olan sana oldu..Bir gazeteciyi böyle bir operasyonla ortadan kaldırmak bana değil sana zarar yazar..İlk günden itibaren Suudi Arabistan medyasındaki haberler dikkat çekiciydi..Hiç alakası olmadığı halde Türkiye bir şekilde hedef alındı..BAE ve Mısır’ı da atlamamak gerekir..Akşam saatlerinde ABD’den gelen açıklamalar dikkat çekti..Başkan Trump’ın ‘sonuna kadar gideceğiz’ demesi dikkat çekiciydi..Anlaşılan o ki Ankara ile Washington arasında bilgi paylaşımı da var..
 
ADLİ SORUŞTURMANIN SONUCU BEKLENECEK
 
Türkiye uluslararası hukuka uygun adımlarını atmaya devam ediyor..Bundan sonra neler mi olacak?
 
1- Kriminal inceleme tamamlanacak..
2- Ardından adli soruşturma safahatına geçilecek..
3- Savcılık delilleri bir araya getirecek ve iddianameyi açıklayacak..
4- Mahkeme süreci başlayacak ve karşı tarafa savunma hakkı verilecek..Peki uluslararası arenada Türk demokrasisini ve adalet sistemini eleştirenler ne yapıyor?
Bu süreçte onları yakından takip etmekte fayda var..
 
Özetle toparlayalım:-“Türkiye hâlihazırda önemli bilgi ve delillere ulaştı.. ”Özgüvenli bir şekilde adli aşamaları tamamlıyor..Sonuçta ortadan bir adam kayboldu..Kaybeden kim?
 
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Jön Türkler, HDP ve CHP olayı mı? 21 Şubat 2019 | 9 Okunma Kılıçdaroğlu gitmezse yeni adres DSP... 20 Şubat 2019 | 5.694 Okunma CHP, FETÖ’yü mü aklayacak? 14 Şubat 2019 | 6.510 Okunma Kılıçdaroğlu neden moralsiz, bezgin ve umutsuz? 13 Şubat 2019 | 5.410 Okunma 31 Mart’ın Cambridge Analitik’le ilgisi ne? 07 Şubat 2019 | 6.574 Okunma
TÜM YAZILARI