Suriyelileri Türkiye'de bırakma projesi!

Mülteciler Derneği… Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıları "mülteci" olarak tanımlıyorlar. Bunu bilinçli bir şekilde yapıyorlar. Çünkü sığınmacıların statüsü ile mültecilerin statüsü arasında çok önemli farklar var.

Türkiye'ye gelen Suriyelilerin statüsünü mülteci olarak konumlandırdığımızda uluslararası hukuk devreye giriyor ve birçok hak getiriliyor. Bu durum, Türkiye'de Suriyelilerin kalıcı olmasına yol açabilir. Suriyelilerin "mülteci" statüsünde tanımlanması durumunda, Suriye'deki şartlar olgunlaşsa bile istemedikleri takdirde Türkiye'de kalabilmelerinin önü açılıyor.

Mülteciler Derneği tam da böyle bir amaca hizmet ediyor.

Peki, Suriyeli sığınmacıların insani sorunlarıyla, yaşantılarıyla, geri dönüş çabalarıyla, karşılaştıkları problemlerle ilgili bir çalışmalarını duyduk mu? Hayır.

Peki bu dernek ne iş yapıyor?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ağırel "Beni tutuklayabilirler" demişti 13 Mart 2020 | 3.017 Okunma Türkiye, Esad'la masaya oturtulmak isteniyor 06 Mart 2020 | 2.281 Okunma ​​​​​​​Milli Savunma Bakanlığı konuya acilen el atmalı 05 Mart 2020 | 2.432 Okunma Suriye'de saklanan gerçekler 03 Mart 2020 | 10.194 Okunma Coronavirüs'te Erzurum Pilot İl mi? 28 Şubat 2020 | 3.654 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar