Erdoğan, İstanbul'da seçimleri mi yeniletecek?

31 Mart seçimlerinden sonra yaşananlar tıpkı 7 Haziran sonrasına benziyor.Cumhurbaşkanı Erdoğan, o dönemde günlerce açıklama yapmamıştı. Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu üzerinden ittifak...

31 Mart seçimlerinden sonra yaşananlar tıpkı 7 Haziran sonrasına benziyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, o dönemde günlerce açıklama yapmamıştı. Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu üzerinden ittifak arayışlarında bulunulmuş, Devlet Bahçeli'nin tekrar sandığı işaret etmesi ve ittifak görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasıyla siyasi belirsizlik baş göstermişti.

Davutoğlu'nu partilerle görüşmeye gönderen Erdoğan'ın kafasındaki tablo ise ilk günden belliydi; seçimler bir daha yapılacaktı. Davutoğlu ise pasifize edilip, bizzat kendisi sahaya inecekti. Davutoğlu üzerinden koalisyon görüşmelerinin sürdürülmesinin arka planında ise, seçmende oluşması muhtemel "Bunlar ittifak da yapmaya niyetli değil, siyasi belirsizliğe AK Parti sebep oluyor" algısını kırma düşüncesi yatıyordu.

Siyasi belirsizlikler, aniden patlak veren terör olayları ve güçlü propaganda süreciyle Erdoğan ve AK Parti, 1 Kasım seçimlerinde istediği sonucu aldı.

***

7 Haziran'ı hatırlattıktan sonra 31 Mart 2019 gecesine geri dönmemiz gerekiyor. Eğer, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş Ankara'daki oylara sahip çıkamamış olsalardı, sonuçlar muhtemelen AA'nın ilan ettiği şekilde kalacaktı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Parti devletinin sonu mu geldi? 19 Nisan 2019 | 804 Okunma Binali Yıldırım Mazbatayı Almış İhale Dağıtıyordu! 16 Nisan 2019 | 3.419 Okunma İstanbul'daki Kara Delik! 12 Nisan 2019 | 329 Okunma Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uçağı 11 Nisan 2019 | 1.371 Okunma Erdoğan, İstanbul'da seçimleri mi yeniletecek? 09 Nisan 2019 | 1.362 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar