Simitçinin korkusu boşuna değilmiş!

Korkusuz Gazetesi Yazarı Barış Yarkadaş'ın bugünkü (22.07.2022)''Simitçinin korkusu boşuna değilmiş!'' başlıklı yazısı.

TV tartışmalarında sık sık kullanılan bir cümle var: “Kardeşim, bu ülkede siyaset yapmayan bir simitçi bile telefonda konuşurken ‘Abi belki dinleniyoruz ama yine de söyleyeyim’ der. Siyasetçi de simitçi de doktor da eczacı da kısacası herkes telefonunun dinlenildiğini düşünüyor.”

Bu kaygı ve korkunun hiç de boşuna olmadığı son bir ayda ortaya çıkan bilgi ve belgelerle ispatlandı.

Nasıl mı?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, yaklaşık bir ay önce önemli bir açıklama yaptı. Adıgüzel’in iddiasına göre, Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Bilgi ve Teknolojileri İletişim Kurumu (BTK) internet ağının tamamını takip ediyor, sadece takip etmekle kalmayıp “kullanıcı davranışları’’nı kayıt altına alıyor. Yani; internete giren bir kişinin, hangi siteleri ziyaret ettiği ve WhatsApp’ta kimlerle yazıştığı da kayıtlara giriyor.

BÜYÜK SKANDAL

Adıgüzel’in ortaya koyduğu bu iddianın üzerinden bir ay geçti. CHP’li Adıgüzel’in açıklamalarını okuduktan sonra, yetkililer hem ‘tatmin edici’ bir açıklama yapar hem de bu uygulamadan vazgeçerler diye bekledim.

Bu beklentim tabii ki gerçekleşmedi…

“Tam anlamıyla skandal’’ olan bu uygulama “sanki normalmiş’’ gibi devam ediyor. BTK, servis sağlayıcı denilen kurumlardan hepimizin bilgilerini alarak bunları kaydediyor. İşin ilginç yanı; muhalefet partileri de barolar da bu uygulamaya karşı harekete geçmiyor.

Sanırım Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri de bu…

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Altılı Masa için önemli bir fırsat… 21 Ocak 2023 | 8.370 Okunma Kemal Kılıçdaroğlu’nun "İnönü taktiği" neyi gösterdi; neye yaradı? 18 Ocak 2023 | 2.688 Okunma Ahmet Davutoğlu’nun unutması gereken o kelimeyi açıklıyorum… 13 Ocak 2023 | 307 Okunma Altılı Masa’nın lideri tarihe nasıl geçecek? 12 Ocak 2023 | 5.005 Okunma HDP’nin aday çıkarması Altılı Masa’yı nasıl etkiler? 10 Ocak 2023 | 4.702 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar