“Önlem alınmazsa hepimiz batacağız”

Korkusuz Gazetesi Yazarı Barış Yarkadaş'ın bugünkü (28.07.2022)''“Önlem alınmazsa hepimiz batacağız”'' başlıklı yazısı.

Her gün önünden geçtiğiniz, kimi zaman ise ilaç almak için gittiğiniz eczanelerin neredeyse tamamının batma noktasına geldiğini biliyor musunuz?

Önceki gün sohbet ettiğim eczane sahibi bir dostum, “Sattığı ürüne zam yapıldıkça zarar eden tek meslek kuruluşu sanırım biziz. Böyle giderse kepenkleri kapatmak zorunda kalacağız’’ diyerek yaşadıkları sıkıntıyı anlattı.

ECZACILAR DERT KÜPÜ

Eczacı dostumun anlattıklarına göre, eczane sahibi 28.700 kişi, sürekli kredi çekerek işletmelerini ayakta tutuyor. Bunun sebebi ise sistemin yanlış kurgulanmış olması…

Gelin sözü eczacı dostumuza bırakalım ve ortaya koyduğu tabloya yakından bakalım:


“Ülkemizde kar marjını devletin belirlediği nadir mesleklerden biridir eczacılık. Kamu kurumu da değiliz, ticari işletme de… Yarı kamu yarı özel bir yapıya sahip kurumlarız. Eczacılığı bu yüzden sıradan bir ticari yapı gibi nitelemek doğru olmaz. Çünkü işin içinde sonuçta halk sağlığı var. Bu yüzden stratejik bir mesleğe sahibiz. Ve mesleğimiz artık tehlike içinde. İçinde bulunduğumuz koşullar yüzünden mesleğimizi yapamayacak hale geldik. Aslında çok şey istemiyoruz. Kamuoyu bizi sürekli zam yapmak isteyen kişiler olarak görüyor. Halbuki ilaca zam yapıldıkça bizim karlarımız düşüyor. Evet, saçma ama gerçek bu…”

“HALKIN SAĞLIĞI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Eczacı dostumuz, bu ilginç gerçeğin sebebini ise şöyle anlatıyor:

“Biz eczacılar, maddi bir kaygı duymadan mesleğimizi yapabilmek istiyoruz. Ülkemiz bir buhrandan geçiyor. Biz ise bu dönemde halk sağlığının önemine dikkat çekmek istiyoruz. Herkes bizim çok para kazandığımızı düşünüyor. Oysa ki; bu gerçek değil. İlaca zam yapılması, bizim para kazanmamız anlamına gelmiyor. İlaca zam yapılırken, İlaç Fiyat Kararnamesi (İFK) düzenlenmemesi bizleri batağa doğru çekiyor. Zammı isteyen eczacılar değil, ilaç firmalarıdır.

Eczacılıkta ilaç fiyatları 5 kademeye ayrılır ve karlılık buna göre düzenlenir. 1, 2 ve 3. kademede kar marjı yüksek, 4 ve 5’te ise kar marjı yüzde 8’e kadar düşer. Son düzenlemede 4 ve 5. kademede karlılık 1 puan artırıldı. Diğer kademeler ise daha az bir oranda tutuldu. Bu yüzden fiyat arttıkça, karlılık düşmektedir. Zaten ana sıkıntı da buradadır. Önemli olan baremin yükseltilmesidir. İlaca zam geliyor ama bu bizde ters etki yaratıyor. Ciro arttıkça karımız düşüyor.”

Devam edelim…

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Altılı Masa için önemli bir fırsat… 21 Ocak 2023 | 8.377 Okunma Kemal Kılıçdaroğlu’nun "İnönü taktiği" neyi gösterdi; neye yaradı? 18 Ocak 2023 | 2.689 Okunma Ahmet Davutoğlu’nun unutması gereken o kelimeyi açıklıyorum… 13 Ocak 2023 | 311 Okunma Altılı Masa’nın lideri tarihe nasıl geçecek? 12 Ocak 2023 | 5.005 Okunma HDP’nin aday çıkarması Altılı Masa’yı nasıl etkiler? 10 Ocak 2023 | 4.706 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar