Kılıçdaroğlu için ‘kritik eşik’ aşıldı

Korkusuz Gazetesi Yazarı Barış Yarkadaş'ın bugünkü (20.06.2022)''Kılıçdaroğlu için ‘kritik eşik’ aşıldı'' başlıklı yazısı.

Milyonlarca öğrenci sadece dönem sonu, yüzlerce gazeteci ise her sabah ‘karne’ heyecanı yaşar… Çünkü; gazetecinin karnesi tiraj ve reyting raporudur.  Gazete ve TV yöneticileri, her sabah bir önceki günün izlenme ve satış rakamlarını inceler. Kurumların yöneticileri, “Tiraj hangi bölgede artmış… ya da düşmüş, reyting nerede düşmüş ya da yükselmiş?” gibi soruların yanıtlarına bakar ve yeni güne hazırlanmaya başlar.

Şu an herhangi bir TV’de yönetici olmasam da katıldığım programların izlenme oranlarını mutlaka incelerim. KANTAR adlı medya kuruluşunun yaptığı reyting ölçümleri, toplumun genel eğilimini anlama fırsatı verir. Zira; gazetem Korkusuz’un tirajını da yakından takip ederim.

‘KILIÇDAROĞLU KESİNLİKLE ADAY’ DEYİNCE…

Pazar sabahı da ilk işim önceki gece TV 100’de katıldığım “Gündeme Dair…” programının reytingine bakmak oldu. Pınar Işık Ardor’un yönettiği programın genel izlenme durumu hayli iyiydi. Ancak saat 23.15’teki bölüm tüm haber kanallarının izlenme oranını geride bırakmış, 1.81 gibi yüksek bir izlenme çıtasına ulaşmıştı. Raporu aldıktan sonra Youtube’tan hemen programın ilgili bölümünü buldum.

Tahmin ettiğim gibiydi…

Gecenin en çok izlenen bölümü, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığına ilişkin yorum yaptığım ve bilgi verdiğim bölümdü.

KAMPANYA İÇİN HAZIRLIK BAŞLADI

Programda CHP Genel Merkezi’ndeki “son hava’’yı aktarmış ve özetle şunları söylemiştim:

“CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığı artık çok net. Bununla ilgili olarak kampanyanın çatısını oluşturmak için ilk toplantı yapıldı. Kılıçdaroğlu’nun nasıl bir sloganla çıkması ve kampanyanın çatısının nasıl oluşturulmasına ilişkin fikir alışverişinde bulunuldu. Kılıçdaroğlu artık her koşulda adaydır. Kılıçdaroğlu, öncelikle Millet İttifakı’nın adayı olmak; ‘Tek ve Ortak Adayla İlk Turda Kazanmak’ formülünü işletmek istiyor. Bu gerçekleşmediği takdirde CHP’nin adayı olarak yarışa girecek. Kılıçdaroğlu ve yakın çevresi, adaylıkta ‘kritik eşiğin’ aşıldığına inanıyor.”

Peki CHP lideri bu özgüvene nasıl sahip oldu?

Zira; kamuoyu araştırmaları çok da iyi sonuçlar vermiyordu…

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
AKP İmamoğlu ve Yavaş’ı bekliyormuş… 05 Temmuz 2022 | 2.015 Okunma Tayyip Erdoğan’ın yapamadığı hesap… 04 Temmuz 2022 | 3.205 Okunma AKP yine hayal satıyor… 01 Temmuz 2022 | 2.211 Okunma ‘AKP işçiye-memura para dağıtacak’ 30 Haziran 2022 | 6.137 Okunma AKP umudunu kime bağladı? 29 Haziran 2022 | 3.409 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar