Kemal Kılıçdaroğlu’nun "İnönü taktiği" neyi gösterdi; neye yaradı?

Tv100 Gazetesi Yazarı Barış Yarkadaş'ın bugünkü (18.01.2022)'' Kemal Kılıçdaroğlu’nun "İnönü taktiği" neyi gösterdi; neye yaradı?'' başlıklı yazısı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2009 yerel seçimlerinde partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak ilan edildiğinde kamuoyunun önüne ‘’Sakin Güç’’ sloganıyla çıktı.

Kılıçdaroğlu için bu tanımın kullanılması boşuna değildi.

Dönemin CHP Grup Başkanvekili olarak girdiği tüm tartışmalarda "sakinliği" ile dikkat çeken Kılıçdaroğlu, bu özelliğini korumanın faydasını gördü.

CHP liderinin “sakin’’ ve "sabırlı" olması, olaylara her zaman soğukkanlı yaklaşmasını sağlamasının yanı sıra, hata yapmasını da engelledi.


İNÖNÜ’NÜN ÖZELLİĞİ

Kılıçdaroğlu’nun bu tavrı, 2. Cumhurbaşkanımız ve CHP’nin 2. Genel Başkanı İsmet İnönü’nün o çok bilinen özelliğine benziyor. İnönü de karar almadan önce eğer çok büyük bir aciliyet yoksa, mutlaka “24 saat düşünür” ve ona göre tavır belirlerdi.

Ki; İnönü’nün bu sakin kişiliği, 1930’larda test sürüşü için bindiği bir uçağın motoru durduğunda bile kendisini göstermiş, İnönü pilotlar da dahil olmak üzere uçaktaki herkesi sakinleştirmeye çalışmıştı.

375 KİŞİNİN HUKUKUNU KORUDU

Kılıçdaroğlu’nun takdir ettiğim bu özelliği, tv100’de yayımlanan "Uğur Dündar’la Haftanın Panoraması" adlı programdan sonra yaşanan ‘’SADAT’’ olayında da kendisini gösterdi.

Ve iyi ki de gösterdi…

Zira; bu sakinlik 375 kişinin çalıştığı bir kurumun haksız yere tahrip edilmesi ve yine orada çalışan tüm emekçilerin haksız bir iftira dalgası karşısında sahipsiz kalmasını engelledi.

Kılıçdaroğlu, malum SADAT skandalı patladığında “esip gürlemek”, ‘’dalganın üzerinde sörf yapmak’’ ve ‘’komplo teorilerine prim vermek’’ yerine önce meselenin aslını öğrendi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Altılı Masa için önemli bir fırsat… 21 Ocak 2023 | 8.357 Okunma Kemal Kılıçdaroğlu’nun "İnönü taktiği" neyi gösterdi; neye yaradı? 18 Ocak 2023 | 2.684 Okunma Ahmet Davutoğlu’nun unutması gereken o kelimeyi açıklıyorum… 13 Ocak 2023 | 307 Okunma Altılı Masa’nın lideri tarihe nasıl geçecek? 12 Ocak 2023 | 5.005 Okunma HDP’nin aday çıkarması Altılı Masa’yı nasıl etkiler? 10 Ocak 2023 | 4.702 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar