İşte bu yüzden yoksulsun sevgili kardeşim…

Korkusuz Gazetesi Yazarı Barış Yarkadaş'ın bugünkü (17.06.2022)''İşte bu yüzden yoksulsun sevgili kardeşim…'' başlıklı yazısı.

Bu köşede defalarca yazdık; TV’lerde defalarca söyledik: AKP – MHP iktidarı, dolar ve euroyu bilerek yükseltiyor, TL’nin değerini de bilerek ve isteyerek düşürüyor…

Biz ne zaman bu tespiti dile getirsek, AKP’ci gazeteciler ‘’Hiçbir ilgisi yok, ekonomimize küresel bir saldırı var’’ argümanını kullandılar.

Oysa ki; gerçek hiç de öyle değildi…

KİMLER ZENGİN EDİLDİ?

İktidar, dolar ve euro ile Merkez Bankası (MB) üzerinden oynayarak güya ihracatı artırmayı ve Türkiye’ye para girişi sağlamayı hedefliyordu. Bu arada, yandaşların servetine de servet katıyordu. MB’nin faizle oynayacağını bilen yandaşlar, ‘’al – sat’’ oyunlarıyla bir gecede milyonlarca liraya daha sahip oluyordu. Ki; bu çark dönmeye devam ediyor.

Yeniden esas mevzuya gelirsek;

AKP’nin ortaya attığı bu saçma teoriye göre, TL ne kadar değer kaybederse, yabancı yatırımcı yönünü o denli Türkiye’ye çevirecekti! Ve yine bu teoriye göre, yabancı yatırımcı Türkiye’ye bol bol döviz getirecek, böylece ekonomi de ayağa kalkacaktı!

ÇOK UYARDILAR AMA…

Halktan yana tavır alan ekonomistler, iktisatçılar ve sosyal bilimciler, “Bundan vazgeçin, döviz yükseldikçe TL düşer. TL değer kaybettikçe alım gücü düşer, yoksulluk daha da artar. Mazot, benzin, elektrik ve ekmek fiyatları uçuşa geçer. Küçük esnaflar iflas eder” diye uyardılar.

Ve ne yazık ki; tam da böyle oldu…

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Tayyip Erdoğan’ın yapamadığı hesap… 04 Temmuz 2022 | 3.101 Okunma AKP yine hayal satıyor… 01 Temmuz 2022 | 2.209 Okunma ‘AKP işçiye-memura para dağıtacak’ 30 Haziran 2022 | 6.131 Okunma AKP umudunu kime bağladı? 29 Haziran 2022 | 3.406 Okunma AKP ‘Kral Çıplak’ restine karşılık veremedi! 28 Haziran 2022 | 1.866 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar