‘İmamoğlu Davası’ndaki ilginç gelişme…

Korkusuz Gazetesi Yazarı Barış Yarkadaş'ın bugünkü (19.07.2022)''‘İmamoğlu Davası’ndaki ilginç gelişme…'' başlıklı yazısı.

CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yargılandığı, siyasi iktidarın da ‘yakın takip’te olduğu “Ahmak’’ davasının yeni duruşması 21 Eylül tarihinde görülecek. İmamoğlu, bu davada Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine “Ahmak” demek ve kamu görevlilerine hakaret etmekle suçlanıyor. CHP’li başkan bu dava sonucunda 1 yılı aşkın bir ceza alırsa ‘siyasi yasaklı’ haline gelecek. Dolayısıyla belediye başkanlığı da ‘düşecek.’

Mesele yukarıda da ifade ettiğim üzere ‘hayli ciddi’ olduğu için davanın seyri herkes açısından önem taşıyor. Zira; İmamoğlu’nun ceza alması ve başkanlığının düşürülmesi halinde, meclis çoğunluğu AKP’de olduğu için, belediye başkanlığı da CHP’den AKP’ye geçiyor.

AKP NEYİN PEŞİNDE?

Hatırlarsanız, iki ay önce yine bu köşede AKP kurmaylarının AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “Seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bizim elimizde olması çok büyük avantaj sağlar’’ dediklerini aktarmıştım. AKP belli ki; seçimde kazanamadığı belediyeyi ‘dolaylı yollardan’ elde etmekte kararlı…

Davanın seyrine dönersek…

1 Haziran 2022 tarihinde İstanbul Anadolu Adliyesi 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, CHP’li İmamoğlu için 4 yıla kadar hapis istenmiş ancak davanın Hakimi Hüseyin Zengin, uzman görüşünü içeren raporun incelenmesi için dosyayı savcılığa göndermişti. Hakim Zengin, duruşmayı da 21 Eylül 2022 tarihine ertelemişti.

Doğrusu, duruşmanın yapıldığı 1 Haziran günü herkes karar çıkmasını bekliyordu. Hakim duruşmayı erteleyince, adli çevreleri iyi bilen bir dostumu aradım ve “Karar neden çıkmadı?” diye sordum. Yargı çevrelerinde etkili olan kaynağım, “Hakim Bey, belli ki bunaldı. İktidar bu işin bir an önce sonuçlanmasını istiyor. İddialara göre, Ekrem Bey’e 2 yıl ceza vermesi yönünde ciddi telkinler var. Hakim Bey’in yakın çevresine telkinlerden dolayı bunaldığını söylediğini biliyorum. Davayı erteleyerek zaman kazanmak istiyor olabilir’’ dedi. Kaynağım, “Çok bunalırsa tayinini de isteyebilir. Böyle şeylere çok tanık olduk’’ ifadesini kullandı.

İSTEMEDİĞİ HALDE…

Bu konuşmanın üzerinden neredeyse 50 gün geçti…

Biz gözlerimizi 21 Eylül’e çevirmişken, önceki gün arayan başka bir kaynağımın verdiği bilgi ise olayın seyrinin değiştiğini gösteriyordu.

Hukukçu kaynağım, “Ekrem Bey’in davasına bakan hakimin tayinini çıkardılar. Hakim Bey, Samsun’da görevlendirildi” bilgisini verdi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Altılı Masa için önemli bir fırsat… 21 Ocak 2023 | 8.379 Okunma Kemal Kılıçdaroğlu’nun "İnönü taktiği" neyi gösterdi; neye yaradı? 18 Ocak 2023 | 2.702 Okunma Ahmet Davutoğlu’nun unutması gereken o kelimeyi açıklıyorum… 13 Ocak 2023 | 311 Okunma Altılı Masa’nın lideri tarihe nasıl geçecek? 12 Ocak 2023 | 5.005 Okunma HDP’nin aday çıkarması Altılı Masa’yı nasıl etkiler? 10 Ocak 2023 | 4.707 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar