Hesap vermek yerine alay ediyorlar!

Tv100 Gazetesi Yazarı Barış Yarkadaş'ın bugünkü (19.10.2022)''Hesap vermek yerine alay ediyorlar!'' başlıklı yazısı.

AKP iktidarı, demokrasinin en önemli kurumlarından biri olan “istifa’’ olgusunu literatürden çıkardı!  

Kamuya karşı görevini yapmayan ya da görevini ihmal ederek can ve mal kaybına sebep olan hiçbir siyasetçi ya da bürokrat artık "istifa" etmiyor; edemiyor! Çünkü; AKP iktidarı, ‘’istifa’’yı ‘’surda gedik açtırmak’’ olarak görüyor.  

Hatta kimi zaman, bırakın istifa etmeyi ya da cezalandırılmayı; yönettiği kurumda can ve mal kaybına sebep olanlar, tıpkı TTK’da olduğu gibi ödüllendiriliyor.


TTK’nın Genel Müdürü Kazım Eroğlu bunun en somut örneği…

CEZA YERİNE ÖDÜL…

Eroğlu’nun 2013 yılında yönettiği Kozlu madeninde sekiz işçi can vermişti. Kamuoyu, Eroğlu’nun cezalandırılmasını beklerken tam tersi oldu: Eroğlu, Türkiye Taş Kömürü İşletmeleri’nin Genel Müdürü yapıldı.

Ve bugün Eroğlu’nun genel müdür koltuğunda oturduğu kurumun bünyesindeki Amasra madeninde 41 işçi daha gözlerimizin önünde can verdi!

AKP iktidarı, Eroğlu’nu korumak ve ödüllendirmek yerine “gereğini yapsa’’ bugün 41 işçi belki de hayatta olacak, Türkiye de bu büyük acıyı yaşamayacaktı.

İHMAL YOKMUŞ!

Önceki yazımda, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı dinledikten sonra ‘’Türkiye’nin bu ve benzer acıları yeniden yaşayacağı’’nı ifade etmiştim.

Erdoğan’ın ‘’kader’’ ve ‘’kader planı’’ sözü bunun göstergesiydi.

AKP’li Enerji Bakanı Fatih Dönmez’i dinledikten sonra ise ‘’kader planı’’mızın yine ölümlerle dolu olduğunu gördüm!

Bakan Dönmez, tv 100’de canlı yayımlanan konuşmasında Amasra madenine ilişkin "bilgi" veriyor ve “Ağustos ayında yapılan denetimlerde eksik görülmemiştir’’ diyordu.

Oysa ki; 41 işçinin can verdiği cinayet Ağustos’ta değil, Ekim’de işlenmişti. Arada üç aylık bir süre vardı.

Geride kalan bu üç aylık sürede işçilerin yakınlarıyla paylaştığı korku ve kaygılar, ailelerin anlatımlarıyla ortaya çıktı. İşçiler eşleri, babaları, anneleri ve kardeşlerine ölümün ayak seslerini duyduklarını defalarca söylemişler…

Bakan Dönmez, tüm bunlara rağmen TBMM kürsüsünde hâlâ beylik sözler ediyor ve “En ufak ihmal varsa gereği yapılacaktır” diyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Altılı Masa için önemli bir fırsat… 21 Ocak 2023 | 8.357 Okunma Kemal Kılıçdaroğlu’nun "İnönü taktiği" neyi gösterdi; neye yaradı? 18 Ocak 2023 | 2.686 Okunma Ahmet Davutoğlu’nun unutması gereken o kelimeyi açıklıyorum… 13 Ocak 2023 | 307 Okunma Altılı Masa’nın lideri tarihe nasıl geçecek? 12 Ocak 2023 | 5.005 Okunma HDP’nin aday çıkarması Altılı Masa’yı nasıl etkiler? 10 Ocak 2023 | 4.702 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar