Herkesin merak ettiği o liste elimde…

Korkusuz Gazetesi Yazarı Barış Yarkadaş'ın bugünkü (03.08.2022)''Herkesin merak ettiği o liste elimde…'' başlıklı yazısı.

Yaklaşık bir ay önce bu köşede BDDK’ya bir çağrı yapmış ve “Milyarlık kre­dileri kime verdiniz? Açıklayın…” demiştim. Bu çağrıyı yapmamın sebebi şu idi: Aralarında Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank’ın da olduğu kamu bankaları, Cum­hurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine, vatandaşlara ‘’düşük faizli kredi’’ verilmesi için kampan­ya başlattı. Ancak kampanya hedeflenenin tam aksine hizmet etti. Türkiye’nin önde gelen şir­ketleri, düşük faizle verilen mil­yar tutarındaki paraları TL’den dövize çevirdi ve yüksek oranda kar elde ettiler.

VATANDAŞ KREDİ DEĞİL EZİYET ÇEKİYOR!

Vatandaş ise 10 bin 15 bin TL gibi cüzi miktardaki kredileri alabilmek için adeta ter döküyor. Bir kamu bankasından 11 bin TL kredi almaya çalışan bir arkadaşımın neler yaşadığına bizzat şahit oldum. Banka, tüm koşulları sağlayan arkadaşımıza, parayı teslim ederken bir form imzalattı. Form­da, “Bu kredi, başvuranın isteği üzerine düzenlenmiş­tir. Kredi ev taşıma ve ev eşyası alı­mında kullanılacaktır’’ ya­zıyordu. Arkadaşımız krediyi çekerken, banka görevlisi “Bu parayı başka bir alanda kullanmayın lütfen’’ demeyi de ihmal etmedi.

Düşünün; iş insanlarına milyar TL’lik kredileri sorgusuz – sualsiz dağıtan kamu bankaları bu paraların nasıl kullanılacağına değil, evini taşımak için kredi çeken vatandaşın parayı nerede harcayacağına bakıyor!

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ÖSYM’nin kapısı yine cemaate açıldı! 05 Ağustos 2022 | 3.707 Okunma Tam bir çürümüşlük örneği… 04 Ağustos 2022 | 2.161 Okunma Herkesin merak ettiği o liste elimde… 03 Ağustos 2022 | 5.101 Okunma Bay Ecevit, Bay Demirel, Bay Kemal… 02 Ağustos 2022 | 1.292 Okunma AKP’de hayal kırıklığı yaratan fotoğraflar… 01 Ağustos 2022 | 5.721 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar