Hastaneyi PASTANE gibi yönetirsen…

Korkusuz Gazetesi Yazarı Barış Yarkadaş'ın bugünkü (08.07.2022)''Hastaneyi PASTANE gibi yönetirsen…'' başlıklı yazısı.

Doktorlara savaşta bile dokunulmaz!

Bu sözü 2018 yılında CHP Milletvekilliği görevini sürdürürken TBMM’de düzenlediğim basın toplantısında dile getirmiş ve gözaltına alınan Türk Tabipleri Birliği (TBB) yöneticilerinin derhal serbest bırakılmasını istemiştim. Doktorların yanında olduğumu göstermek için giydiğim beyaz önlüğü de meclisteki odama asmıştım.

O önlüğe dün bir kez daha kan bulaştı.

Savaşta bile dokunulmayan doktorlar, yine ‘’açık bir şiddet’’in kurbanı oldu. Konya Şehir Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Ekrem Karakaya, hasta yakını Hacı Mehmet Akçay’ın kurşunlarıyla can verdi.

Bu ne bir ilk…

Ne de bir son…

ZİHNİYET DEĞİŞMEDEN…

Doktorlar başta olmak üzere tüm sağlık emekçilerini hedef gösteren ve “Giderlerse gitsinler” diyerek değersizleştiren zihniyet ortadan kaldırılmadıkça, her gün yeni cinayetlere ve şiddet olaylarına tanık olacağız!

Çünkü; AKP iktidarının son on yıldır uyguladığı ve “Sağlıkta Reform – Sağlıkta Dönüşüm’’ adını verdiği politika, sağlık emekçilerini açık şiddetin hedefi / kurbanı haline getiriyor.

TİCARETHANE GİBİ GÖRÜYORLAR…

Hastaneyi PASTANE gibi yönetmek isteyen kafa, hastayı müşteri olarak görüyor ve siyasi popülizm yapabilmek adına sağlık emekçilerinin omzuna taşıyamayacakları bir yük bindiriyor.

Son olarak hastanelerdeki ‘randevu sistemi’ni de kaldıran AKP iktidarı, hasta ile doktoru sürekli karşı karşıya getiriyor. Bir doktor, bir hastaya en fazla 5 dakika vakit ayırabiliyor. Böyle bir baskı altında çalışan doktorlara her gün en az 90 hastaya bakması talimatı veriliyor. Böylece, AKP iktidarı yıl sonunda yayımladığı ‘’bilanço’’ ile ‘’Bakın ne kadar çok kişiyi tedavi etmişiz’’ diye propaganda yapıyor.

KİMSE MEMNUN DEĞİL…

Oysa ki; ‘tedavi’ olarak sunulan hizmetten doktor da hasta da memnun kalmıyor…Bir insanın soyunma süresi olan 5 dakika içinde, kim hangi derdini anlatabilir? Bir doktor, 5 dakikalık süre içinde hangi teşhisi koyabilir?

Bunları defalarca anlattık…

Defalarca söyledik…

Uyardık…

TBB konuya ilişkin yüzlerce açıklama yaptı. Şiddetin önünü kesebilecek öneriler sundu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Altılı Masa için önemli bir fırsat… 21 Ocak 2023 | 8.379 Okunma Kemal Kılıçdaroğlu’nun "İnönü taktiği" neyi gösterdi; neye yaradı? 18 Ocak 2023 | 2.702 Okunma Ahmet Davutoğlu’nun unutması gereken o kelimeyi açıklıyorum… 13 Ocak 2023 | 311 Okunma Altılı Masa’nın lideri tarihe nasıl geçecek? 12 Ocak 2023 | 5.005 Okunma HDP’nin aday çıkarması Altılı Masa’yı nasıl etkiler? 10 Ocak 2023 | 4.707 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar