Eyyyy swap… Sen nelere kadirsin!

Korkusuz Gazetesi Yazarı Barış Yarkadaş'ın bugünkü (21.06.2022)''Eyyyy swap… Sen nelere kadirsin!'' başlıklı yazısı.

Hakimler Savcılar Kurulu (HSK) yeni bir kararname yayımladı ve 5246 hakim ile savcıyı değişik bölgelere tayin etti. 33 ilin de başsavcısı değişti. HSK’nın yaptığı tayin, terfi ve atamalar doğal olarak yeni bir tartışmayı da başlatmış oldu. Bazı hukukçular “Bu tayin ve atamalar sürgündür’’ dedi. Bazı hukukçular ise “Toptan bir sürgün yorumu yapmak mümkün değil. Tayin edilen hakimlerin derece ve kıdemleri ile görev yaptıkları ve yapacakları bölgelere bakmak gerekir’’ dedi.

DİKKAT ÇEKEN TAYİN

Bu tartışmalar sürerken, 2 Ekim 2018 tarihinde İstanbul’da katledilen Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın davasının Suudi Arabistan’a gönderilmesine şerh düşen ve bu tavrıyla dikkat çeken İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nimet Demir’in Kahramanmaraş’a atandığı ortaya çıktı.

HAKİMİ ŞAŞIRTAN KARAR

Halk TV’den İsmail Saymaz’a konuşan Nimet Demir, tayinine ilişkin değerlendirme yaparken, “Bu kadar cesaret edeceklerini, bu kadar cesur olacaklarını zannetmiyordum” diyor.  Meslekten ayrılmayı düşündüğünü de belirten Demir, “Benim kıdemimde olan hakimlerin yeri orası değil’’ diyor.

Muhafazakar kimliğiyle tanınan Nimet Demir, bir siyasetçi değil… Hukuk insanı… Zaten röportajda “Ben kişilerin kimliğine göre değil, hukukun gereklerine göre karar veririm’’ diyerek, hukukun temel ilkelerini hatırlatıyor.

AKP’nin tahammül edemediği de zaten bu…

AKP iktidarı öyle bir sıkışmış ki; hukukun evrensel ilkelerini paranın gücüne ezdiriyor!

AKP için artık hukuk değil, Birleşik Arap Emirlikleri ile kurulan ilişkilerin “sağlıklı yürümesi’’ önemli…

BU İLK DEĞİL…

Hatırlarsanız; AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan da Birleşik Arap Emirlikleri hakkında yaptığı bir yorum sonrası görevinden istifa ettirildi! AKP Cahit Özkan’ı görevden alarak, BAE Prensi Salman’a ‘üst düzey’ bir mesaj verdi ve ‘’Kimse sizin aleyhinize konuşamaz’’ denildi. Kamuoyunda çok gündeme gelmedi ama Adalet eski Bakanı Abdülhamit Gül’ün de bu dosyanın Suudi Arabistan’a verilmesine karşı çıktığı ve bu yüzden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerilim yaşadığı iddia edildi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
AKP yine hayal satıyor… 01 Temmuz 2022 | 2.196 Okunma ‘AKP işçiye-memura para dağıtacak’ 30 Haziran 2022 | 6.122 Okunma AKP umudunu kime bağladı? 29 Haziran 2022 | 3.396 Okunma AKP ‘Kral Çıplak’ restine karşılık veremedi! 28 Haziran 2022 | 1.864 Okunma Açıklayın: Milyarlık kredileri kime dağıttınız! 27 Haziran 2022 | 1.816 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar