Buna kim "dur" diyecek: 28 katrilyonluk ‘EKSTRA’ kıyağa izin vermeyin!

Tv100 Gazetesi Yazarı Barış Yarkadaş'ın bugünkü (02.11.2022)''Buna kim "dur" diyecek: 28 katrilyonluk ‘EKSTRA’ kıyağa izin vermeyin!'' başlıklı yazısı.

Uzun bir süredir takip ettiğim ve dava sürecini yakından izlediğim “Ankara – İzmir Yüksek Hızlı Tren Yolu İhalesi’’ne ilişkin son gelişmeyi Almanya dönüşü uçaktan inince öğrendim.

ODA TV’den Eneshan Solmaz’ın verdiği bilgiye göre, yaklaşık iki yıldır davalık olan bu ihale Danıştay’dan da vize almış!

Bu haberi duyunca “Danıştay da bunu yaparsa; halkın parasını kim koruyacak?” diye geçti içimden…


Biraz sonra ayrıntıları okuduğunuzda aynı tepkiyi sizin de göstereceğinize eminim…

“HAYALET PROJE”NİN MİMARI…

Türkiye’de faaliyet gösteren ancak çok fazla tanınmayan ERG İnşaat adlı bir firma var. Bu firmanın sahibi Sani Bilgin uzun yıllardır İngiltere’de yaşıyor.

Anca ne hikmetse; Yap İşlet Devret (YİD) olarak bilinen ihalelerin en ballı kısımları bu firmaya gidiyor. Aynı şirket “süre uzatımı’’ gibi tüm haklardan da sonuna kadar yararlanıyor.

TV100’de yaklaşık bir yıl önce anlattığım ve adına “Hayalet Tesis’’ dediğim bir başka proje de ERG tarafından hayata geçirildi. Ankara – Niğde Otoyolu’nu yapan firma, şartnamedeki tesisleri inşa etmemiş olmasına rağmen tüm ödeneklerini eksiksiz bir şekilde aldı.

Medya ve muhalefet partileri, sadece adı çok bilinen birkaç şirketle uğraşırken, ERG İnşaat gibi birçok firma, işlerini sessiz sedasız sürdürüyor.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK İHALESİ

Bu şirketin hayata geçirdiği Ankara–Niğde Otoyolu Projesi’ne ilişkin çok sayıda şikayet gelince, firmanın diğer işlerini de yakın takibe aldım.

Aynı firma, AKP’li Ulaştırma Bakanlığı’ndan Ankara–İzmir Yüksek Hızlı Tren Yolu Projesi’ni de almıştı. 2020 yılında gerçekleşen bu ihale, 2 milyar 163 milyon euro bedelle ERG’ye verilmişti.

Üstelik; 21–B denilen ‘davetiye’ modeliyle…

Bu yetmiyormuş gibi; ihalenin tamamlanmasından kısa bir süre sonra aynı firmaya hemen 300 milyon euro ödeme yapıldı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Altılı Masa için önemli bir fırsat… 21 Ocak 2023 | 8.352 Okunma Kemal Kılıçdaroğlu’nun "İnönü taktiği" neyi gösterdi; neye yaradı? 18 Ocak 2023 | 2.684 Okunma Ahmet Davutoğlu’nun unutması gereken o kelimeyi açıklıyorum… 13 Ocak 2023 | 307 Okunma Altılı Masa’nın lideri tarihe nasıl geçecek? 12 Ocak 2023 | 5.005 Okunma HDP’nin aday çıkarması Altılı Masa’yı nasıl etkiler? 10 Ocak 2023 | 4.702 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar