Bu rezalete kim ‘dur’ diyecek?

Korkusuz Gazetesi Yazarı Barış Yarkadaş'ın bugünkü (25.07.2022)''Bu rezalete kim ‘dur’ diyecek?'' başlıklı yazısı.

Hatırlayacağınız üzere, Mart ayının ortalarında özel üniversitelerde görev yapan akademisyenler, hem ekonomik-sosyal haklarının verilmediği hem de ‘akademik çalışma ortamının sağlanmadığı’ gerekçesiyle eylemler yapmıştı. Ben de bunun üzerine kamuoyunda ‘özel üniversite’ olarak bilinen vakıf üniversitelerinde yaşanan sorunları aktarmış, bu okullarda görev yapan akademisyenlerin sorunlarına çözüm bulunması için YÖK’e çağrı yapmıştım.

YÖK hem bu köşede yer alan uyarılar hem de akademisyenlerin yaptığı eylemler sonrası inceleme başlattığını duyurdu. YÖK’ten gönderilen açıklamada sorun yaşanan 9 üniversite hakkında inceleme başlatıldığı belirtiliyordu.

SONUÇ BİLİNMİYOR!

YÖK önceki gün bu incelemenin tamamlandığını açıklamasına rağmen hiçbir detay vermedi. İncelenen üniversitelerin hangileri olduğu ya da ne tür yaptırımlar uygulanıp-uygulanmadığını kimse bilmiyor… Böylece, YÖK’ün gücünün bu üniversitelere yetmediği de görülmüş oluyor.

Bunun anlamı, özel üniversite yönetimlerinin istediği gibi at oynatacağı ve akademisyenlere yönelik keyfi uygulamaların daha da artacağıdır! YÖK’ün görevini yap(a)maması, bu sonucu doğuracaktır…

Belki ‘Doğuracaktır’ yerine ‘Doğurdu bile…’ demek daha doğru olur…

İşte okurken sizin de “Yok canım, daha neler, olmaz böyle şey’’ diyeceğiniz ‘yeni’ bir uygulama daha…

Örneğimiz yine Nişantaşı Üniversitesi’nden…

Emin olun ki; bu ve buna benzer uygulamalar birçok özel üniversitede var…

Akademisyenlere ‘kilo’ baskısı…
YÖK’ün ‘İnceliyoruz-İnceledik’ dediği 9 üniversiteden biri olan Nişantaşı’nda olup bitenleri hatırlarsınız… Akademisyenler, en temel haklarını istedikleri için işten kovulmuş, Rektör Yardımcısı da haklarını isteyen akademisyenlerin üstüne yürümüştü. 40’ı aşkın akademisyenin ‘güvenlik görevlileri eşliğinde’ kovulduğu Nişantaşı Üniversitesi, YÖK’ün hiçbir sonuç vermeyen incelemesinin ardından “çıtayı daha da yükseltmiş.”

Önceki gün sohbet ettiğim bir akademisyen, “Çalıştığım üniversite tam anlamıyla bir kışlaya döndü. Belki kışlada bile böyle şeyler yoktur’’ dedi.

TAM ANLAMIYLA MOBBİNG

Akademisyen kaynağım söze böyle girince, merakım daha da arttı. Bunun üzerine “Ne oldu ki?” diye sordum. Akademisyenin anlattıkları inanılır gibi değildi: “Barış Bey, Haziran ayında yapılan toplantıda Nişantaşı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Levent Uysal toplantı salonundaki iki akademisyeni ayağa kaldırarak kilolarıyla ilgili espri yaptı. Bir ay içerisinde 10 kilo vermelerini öğütleyen Uysal bir ay sonra hocaların kilolarını ölçeceğini belirtti. Bu da yetmezmiş gibi toplantı sonrasında üniversiteye ölçüm cihazı yerleştirildi… Yeni akademik dönem başlangıcına kadar herkese kilo vermesi tavsiye edildi!”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Altılı Masa için önemli bir fırsat… 21 Ocak 2023 | 8.370 Okunma Kemal Kılıçdaroğlu’nun "İnönü taktiği" neyi gösterdi; neye yaradı? 18 Ocak 2023 | 2.688 Okunma Ahmet Davutoğlu’nun unutması gereken o kelimeyi açıklıyorum… 13 Ocak 2023 | 307 Okunma Altılı Masa’nın lideri tarihe nasıl geçecek? 12 Ocak 2023 | 5.005 Okunma HDP’nin aday çıkarması Altılı Masa’yı nasıl etkiler? 10 Ocak 2023 | 4.702 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar